2017 Iowa high school football playoffs: Updated scores

  • Photo

Scores and links to area coverage for the 2017 Iowa high school football state playoffs.

West Des Moines Dowling (4A), Cedar Rapids Xavier (3A), Waukon (2A), Van Meter (1A), West Sioux (A) and Don Bosco (8-Player) were crowned champions.

Class 4A

First round, Oct. 27

Lewis Central 21, No. 3 West Des Moines Valley 14 (OT)

No. 7 Ankeny Centennial 31, No. 7 Waukee 21

No. 5 Johnston 14, No. 7 Southeast Polk 7

No. 2 West Des Moines Dowling 45, Urbandale 3

No. 1 Iowa City West 49, Cedar Rapids Washington 7

No. 6 Cedar Falls 28, No. 7 Cedar Rapdis Prairie 7

No. 4 Bettendorf 28, Pleasant Valley 14

North Scott 50, Davenport Central 0

Quarterfinals, Nov. 3

No. 7 Ankeny Centennial 44, Lewis Central 14

No. 2 West Des Moines Dowling 13, No. 5 Johnston 10

No. 1 Iowa City West 27, Cedar Falls 9

No. 4 Bettendorf 31, North Scott 21

Semifinals, Nov. 10

No. 2 West Des Moines Dowling 44, No. 7 Ankeny Centennial 7

No. 1 Iowa City West 23, No. 4 Bettendorf 0

Championship, Nov. 17

No. 2 West Des Moines Dowling 35, No. 1 Iowa City West 21

Class 3A

First round, Oct. 27

No. 5 Sergeant Bluff-Luton 47, No. 10 Glenwood 25

No. 6 Harlan 42, Sioux City Heelan 7

No. 2 Dallas Center-Grimes 41, No. 9 Carlisle 22

No. 4 Pella 27, No. 7 Webster City 7

No. 1 Cedar Rapids Xavier 43, Oskaloosa 10

Davenport Assumption 45, Washington 28

No. 3 Solon 34, Decorah 2

West Delaware 20, No. 8 Waverly-Shell Rock 13

Quarterfinals, Nov. 3

No. 6 Harlan 41, No. 5 Sergeant Bluff-Luton 15

No. 4 Pella 35, No. 2 Dallas Center-Grimes 18

No. 1 Cedar Rapids Xavier 44, Davenport Assumption 21

No. 3 Solon 54, West Delaware 14

Semifinals, Nov. 9

No. 4 Pella 41, No. 6 Harlan 39

No. 1 Cedar Rapids Xavier 35, No. 3 Solon 7

Championship, Nov. 16

No. 1 Cedar Rapids Xavier 31, No. 4 Pella 13

Class 2A

First round, Oct. 27

No. 1 Boyden-Hull/Rock Valley 37, Carroll Kuemper 14

No. 6 South Central Calhoun 37, No. 7 Sioux Center 7

No. 5 Waukon 46, Clear Lake 16

No. 10 New Hampton 21, Dike-New Hartford 14

No. 9 Union Community 42, No. 8 Aplington-Parkersburg 0

No. 2 Cascade 49, West Liberty 21

No. 3 Mount Vernon 42, Centerville 10

Williamsburg 18, No. 4 Prairie City-Monroe 17

Quarterfinals, Nov. 3

No. 1 Boyden-Hull/Rock Valley 28, No. 6 South Central Calhoun 20

No. 5 Waukon 34, No. 10 New Hampton 13

No. 9 Union Community 22, No. 2 Cascade 14

Williamsburg 24, No. 3 Mount Vernon 14

Semifinals, Nov. 11

No. 5 Waukon 36, No. 1 Boyden-Hull/Rock Valley 19

Williamsburg 28, No. 9 Union Community 14

Championship, Nov. 17

No. 5 Waukon 29, Williamsburg 0

Class 1A

First round, Oct. 27

No. 1 West Lyon 35, IKM-Manning 0

No. 8 Western Christian 28, No. 9 Avoca AHSTW 18

No. 2 Van Meter 24, Belmond-Klemme 6

No. 6 Denver 28, South Hamilton 6

No. 3 Iowa City Regina 27, South Winneshiek 21 (2OT)

No. 10 Wilton 28, No. 7 Bellevue 14

No. 4 Pella Christian 53, Sigourney-Keota 21

Pleasantville 32, No. 5 West Branch 13

Quarterfinals, Nov. 3

No. 1 West Lyon 42, No. 8 Western Christian 3

No. 2 Van Meter 27, No. 6 Denver 6

No. 3 Iowa City Regina 35, No. 10 Wilton 0

No. 4 Pella Christian 44, Pleasantville 6

Semifinals, Nov. 11

No. 2 Van Meter 35, No. 1 West Lyon 21

No. 3 Iowa City Regina 37, No. 4 Pella Christian 35

Championship, Nov. 17

No. 2 Van Meter 28, No. 3 Iowa City Regina 7

Class A

First round, Oct. 27

No. 1 West Sioux 63, Sioux Central 6

West Hancock 26, No. 4 Algona Garrigan 12

LeMars Gehlen 34, No. 3 Southwest Valley 14

No. 8 Council Bluffs St. Albert 27, Westwood 0

No. 6 Gladbrook-Reinbeck 14, No. 9 Wapsie Valley 0

No. 7 Saint Ansgar 33, No. 10 East Buchanan 17

No. 5 Lynnville-Sully 28, New London 0

No. 2 Hudson 35, Pekin 0

Quarterfinals, Nov. 3

No. 1 West Sioux 54, West Hancock 12

No. 8 Council Bluffs St. Albert 31, LeMars Gehlen 10

No. 7 Saint Ansgar 35, No. 6 Gladbrook-Reinbeck 7

No. 2 Hudson 30, Lynnville-Sully 0

Semifinals, Nov. 10

No. 1 West Sioux 55, No. 8 Council Bluffs St. Albert 21

No. 2 Hudson 41, No. 7 Saint Ansgar 17

Championship, Nov. 16

No. 1 West Sioux 35, No. 2 Hudson 14

8-Player

First round, Oct. 27

No. 3 Remsen St. Mary’s 58, Boyer Valley 13

No. 2 Audubon 45, No. 4 Newell-Fonda 33

Fremont-Mills 63, No. 6 Stanton 0

No. 5 Sidney 50, Lenox 12

Midland 42, Janesville 7

No. 10 Tripoli 28, No. 9 Riceville 18

No. 1 Don Bosco 62, Moravia 0

HLV 59, Lone Tree 22

Quarterfinals, Nov. 3

No. 3 Remsen St. Mary's 64, No. 2 Audubon 32

Fremont-Mills 35, No. 5 Sidney 9

Midland 52, No. 10 Tripoli 50

No. 1 Don Bosco 62, HLV 0

Semifinals, Nov. 9

No. 3 Remsen St. Mary's 51, Fremont-Mills 6

No. 1 Don Bosco 80, Midland 12

Championship, Nov. 16

No. 1 Don Bosco 52, No. 3 Remsen St. Mary's 14

Like what you're reading?

We make it easy to stay connected:

to our email newsletters
Download our free apps

Give us feedback

Have you found an error or omission in our reporting? Tell us here.
Do you have a story idea we should look into? Tell us here.