Prep Football

Iowa high school football Week 4: How the ranked teams fared

Cedar Rapids Kennedy's Max White (5) gets off a pass under pressure during the first quarter of their game at Prairie High School in Cedar Rapids on Friday, Sept. 20, 2019. (Andy Abeyta/The Gazette)
Cedar Rapids Kennedy's Max White (5) gets off a pass under pressure during the first quarter of their game at Prairie High School in Cedar Rapids on Friday, Sept. 20, 2019. (Andy Abeyta/The Gazette)

Three top-10 matchups in Class 4A highlighted the Week 4 Iowa high school football schedule.

Here’s a look at how the ranked teams fared in each class Friday night.

CLASS 4A

No. 1 West Des Moines Valley beat No. 10 Waukee, 38-10

No. 2 Cedar Falls beat No. 5 Bettendorf, 35-32

No. 3 Ankeny Centennial lost to No. 4 West Des Moines Dowling, 31-10

No. 4 West Des Moines Dowling beat No. 3 Ankeny Centennial, 31-10

No. 5 Bettendorf lost to No. 2 Cedar Falls, 35-32

No. 6 Southeast Polk beat Des Moines East, 42-0

No. 7 Cedar Rapids Kennedy beat Cedar Rapids Prairie, 35-28

No. 8 Fort Dodge beat Carroll, 36-10

No. 9 Ankeny beat Des Moines Roosevelt, 28-14

No. 10 Waukee lost to No. 1 West Des Moines Valley, 38-10

 

CLASS 3A

No. 1 Western Dubuque beat No. 3 North Scott, 21-3

No. 2 Cedar Rapids Xavier beat West Delaware, 28-12

No. 3 North Scott lost to No. 1 Western Dubuque, 21-3

No. 4 Lewis Central beat Council Bluffs Jefferson, 60-14

No. 5 Solon beat Davenport Assumption, 17-13

No. 6 Independence beat Center Point-Urbana, 42-0

No. 7 Sergeant Bluff-Luton beat Boyden-Hull/Rock Valley, 34-14

No. 8 Washington beat West Liberty, 42-20

No. 9 Glenwood lost to Dallas Center-Grimes, 28-9

No. 10 Carlisle beat Pella, 42-36

 

CLASS 2A

No. 1 Waukon beat Cascade, 42-13

No. 2 Clear Lake beat Mason City, 54-19

No. 3 Algona beat Webster City, 34-33

No. 4 Spirit Lake lost to Sioux Center, 21-15

No. 5 Waterloo Columbus beat Vinton-Shellsburg, 30-14

No. 6 Greene County beat Gilbert, 28-0

No. 7 Benton Community beat Wilton, 48-14

No. 8 Crestwood lost to Decorah, 37-6

No. 8 Southeast Valley lost to 1A No. 6 South Central Calhoun, 38-7

No. 10 Des Moines Christian beat Des Moines North, 45-8

 

CLASS 1A

No. 1 West Sioux beat Le Mars Gehlen, 75-13

No. 2 Dike-New Hartford beat Union Community, 36-0

No. 3 Van Meter beat Woodward-Granger, 42-0

No. 4 West Branch beat Tipton, 24-14

No. 5 West Lyon beat MOC-Floyd Valley, 54-6

No. 6 South Central Calhoun beat 2A No. 8 Southeast Valley, 38-7

No. 7 Treynor beat Red Oak, 58-0

No. 8 Mount Ayr beat Clarke, 49-7

No. 9 Underwood beat Council Bluffs St. Albert, 21-7

No. 10 Mediapolis lost to Louisa-Muscatine, 22-21

 

CLASS A

No. 1 West Hancock beat Forest City, 42-7

No. 2 Saint Ansgar beat Postville, 72-6

No. 3 Edgewood-Colesburg lost to North Linn, 20-16

No. 4 North Tama beat Hudson, 8-6

No. 5 Westwood beat Missouri Valley, 41-8

No. 6 Wapsie Valley beat Garwin GMG, 50-0

No. 7 South O’Brien beat Sioux Central, 42-16

No. 8 Grundy Center beat East Buchanan, 21-0

No. 9 BGM beat East Marshall, 21-13

No. 10 MFL MarMac beat Sumner-Fredericksburg, 39-0

 

8-PLAYER

No. 1 Don Bosco beat Janesville, 62-7

No. 2 Remsen St. Mary’s beat River Valley, 63-0

No. 3 Turkey Valley beat Springville, 84-39

No. 4 Audubon beat Woodbine, 86-69

No. 5 New London lost to Lone Tree, 48-42 (OT)

No. 6 Lenox beat East Union, 68-22

No. 7 Coon Rapids-Bayard beat Boyer Valley, 56-20

No. 8 Anita CAM beat West Harrison, 60-22

No. 8 Harris-Lake Park beat Ar-We-Va, 60-6

No. 10 Fremont-Mills was idle

Give us feedback

We value your trust and work hard to provide fair, accurate coverage. If you have found an error or omission in our reporting, tell us here.

Or if you have a story idea we should look into? Tell us here.

Give us feedback

We value your trust and work hard to provide fair, accurate coverage. If you have found an error or omission in our reporting, tell us here.

Or if you have a story idea we should look into? Tell us here.