Prep Basketball

Iowa boys' basketball 1A, 2A district assignments: North Linn and Springville split up

Springville's Luke Menster (20) passes away from North Linn's Gunner Vanourney (10)  during the fourth quarter of their
Springville's Luke Menster (20) passes away from North Linn's Gunner Vanourney (10) during the fourth quarter of their Tri-Rivers Conference boys basketball game at North Linn High School in Troy Mills, Iowa, on Friday, Jan. 8, 2021. North Linn won 53-46. (Jim Slosiarek/The Gazette)

To answer the question, yes, North Linn and Springville have been split.

The Iowa High School Athletic Association released postseason district assignments for boys’ basketball in Class 1A and Class 2A Friday, and top-ranked North Linn and No. 5 Springville have been assigned to different 1A districts and substates.

The Lynx (14-0 going into Friday) are in a district with Belle Plaine, Alburnett, Cedar Valley Christian, English Valleys, Hillcrest Academy, HLV, Iowa Valley and Lone Tree. The corresponding district consists ofBaxter, Collins-Maxwell, Colo-Nesco, Conrad BCLUW, Garwin GMG, Grundy Center, Meswkawki, North Tama and Valley Lutheran.

Meanwhile, Springville (14-1 going into Friday, its lone loss to North Linn) has been placed in a district with Columbus Community, Danville, Highland, Lisbon, Fort Madison Holy Trinity, New London, Burlington Notre Dame, WACO and Winfield-Mount Union. Among the teams in the corresponding district is fourth-ranked Easton Valley (14-0).

Each district will be seeded, which will determine all pairings. Those seeds are determined via vote of coaches in each district in early February.

Class 2A

DISTRICT 1

Carroll Kuemper

East Sac County

Ida Grove OABCIG

Manson Northwest Webster

Missouri Valley

Ridge View

DISTRICT 2

Boyden-Hull

Cherokee

Hinton

Mapleton MVAOCOU

Unity Christian

West Sioux

 

DISTRICT 3

Central Lyon

Rock Valley

Sheldon

Sibley-Ocheyedan

West Lyon

Western Christian

DISTRICT 4

Alta-Aurelia

Emmetsburg

Okoboji

Pocahontas Area

Sioux Central

Spirit Lake

 

DISTRICT 5

Aplington-Parkersburg

Belmond-Klemme

Central Springs

Clarion CGD

Forest City

Garner GHV

DISTRICT 6

Denver

New Hampton

Osage

Sumner-Fredericksburg

Union Community

Waterloo Columbus

 

DISTRICT 7

Dyersville Beckman

Jesup

North Fayette Valley

Oelwein

Postville

Waukon

DISTRICT 8

Anamosa

Bellevue

Cascade

Northeast

Tipton

West Branch

 

DISTRICT 9

Camanche

Durant

Iowa City Regina

Mid-Prairie

West Liberty

Wilton

DISTRICT 10

Central Lee

Louisa-Muscatine

Mediapolis

Pekin

Van Buren County

West Burlington

 

DISTRICT 11

Albia

Cardinal

Davis County

Eddyville EBF

Pella Christian

Williamsburg

DISTRICT 12

Chariton

Colfax-Mingo

Des Moines Christian

Monroe PCM

Pleasantville

Woodward-Granger

 

DISTRICT 13

Dike-New Hartford

East Marshall

Hudson

Iowa Falls-Alden

South Hardin

West Marshall

DISTRICT 14

Eagle Grove

Greene County

Roland-Story

South Central Calhoun

South Hamilton

Southeast Valley

 

DISTRICT 15

Central Decatur

Guthrie Center ACGC

Interstate 35

Panorama

Van Meter

West Central Valley

DISTRICT 16

Avoca AHSTW

Clarinda

Red Oak

Shenandoah

Treynor

Underwood

 

Class 1A

DISTRICT 1

George-Little Rock

Harris-Lake Park

Hartley HMS

Marcus MMCRU

Newell-Fonda

Remsen St. Mary's

South O'Brien

Storm Lake St. Mary's

Trinity Christian

DISTRICT 2

Akron-Westfield

Kingsley-Pierson

Lawton-Bronson

Le Mars Gehlen

River Valley

Siouxland Christian

Westwood

Whiting

Woodbury Central

 

DISTRICT 3

Algona Garrigan

Fort Dodge St. Edmond

Lake Mills

Mason City Newman

North Iowa

North Union

Ruthven GTRA

West Bend-Mallard

West Hancock

DISTRICT 4

Ackley AGWSR

Janesville

Nashua-Plainfield

North Butler

Northwood-Kensett

Riceville

Rockford

Saint Ansgar

West Fork

 

DISTRICT 5

Clarksville

Don Bosco

Dunkerton

East Buchanan

Gladbrook-Reinbeck

Maquoketa Valley

Tripoli

Waterloo Christian

West Central

DISTRICT 6

Clayton Ridge

Edgewood-Colesburg

Elkader Central

Lansing Kee

MFL MarMac

South Winneshiek

Starmont

Turkey Valley

Wapsie Valley

 

DISTRICT 7

Bellevue Marquette

Calamus-Wheatland

Central City

Clinton Prince of Peace

Easton Valley

Midland

Morning Star Academy

North Cedar

Wapello

DISTRICT 8

Burlington Notre Dame

Columbus Community

Danville

Fort Madison Holy Trinity

Highland

Lisbon

New London

Springville

WACO

Winfield-Mount Union

 

DISTRICT 9

Alburnett

Bellevue

Cedar Valley Christian

English Valleys

Hillcrest Academy

HLV

Iowa Valley

Lone Tree

North Linn

DISTRICT 10

Baxter

Collins-Maxwell

Colo-Nesco

Conrad BCLUW

Garwin GMG

Grundy Center

Meskwaki

North Tama

Valley Lutheran

 

DISTRICT 11

BGM

Keota

Lynnville-Sully

Melcher-Dallas

Montezuma

North Mahaska

Sigourney

Tri-County

Twin Cedars

DISTRICT 12

Lamoni

Moravia

Mormon Trail

Moulton-Udell

Mount Ayr

Murray

Seymour

Southeast Warren

Wayne

 

DISTRICT 13

Bedford

Diagonal

Earlham

East Union

Lenox

Martensdale-St. Marys

Nodaway Valley

Orient-Macksburg

Southwest Valley

DISTRICT 14

Anita CAM

Clarinda Academy

East Mills

Essex

Fremont-Mills

Griswold

Oakland Riverside

Sidney

Stanton

Tri-Center

 

DISTRICT 15

Ankeny Christian

Audubon

Coon Rapids-Bayard

Glidden-Ralston

Grand View Christian

IKM-Manning

Madrid

Ogden

Paton-Churdan

DISTRICT 16

Boyer Valley

Council Bluffs St. Albert

Exira-EHK

Heartland Christian

Logan-Magnolia

West Harrison

West Monona

Westside Ar-We-Va

Woodbine

Comments: (319) 398-8259; jeff.johnson@thegazette.com

Give us feedback

We value your trust and work hard to provide fair, accurate coverage. If you have found an error or omission in our reporting, tell us here.

Or if you have a story idea we should look into? Tell us here.