Prep Volleyball

Updated: 2019 all-conference volleyball teams

List now consists of MVC, Wamac and River Valley, plus all-Metro

Cedar Rapids Xavier’s Eve Magill (left) has been selected as the 2019 all-Metro volleyball player of the year. (The Gazette)
Cedar Rapids Xavier’s Eve Magill (left) has been selected as the 2019 all-Metro volleyball player of the year. (The Gazette)

The Mississippi Valley Conference released its 2019 all-division volleyball teams Tuesday. The all-Metro squad also has been announced.

Here are those teams, along with the Wamac and River Valley all-conference teams released earlier.

MVC MISSISSIPPI DIVISION

First Team

(*unanimous selection)

*Eve Magill, jr., C.R. Xavier; *Akacia Brown, sr., Cedar Falls; *Emerson Green, sr., Cedar Falls; *Alayna Yates, sr., Cedar Falls; *Kelsey Law, sr., Iowa City High; Jazmine Yamilkoski, jr., C.R. Xavier; Elyse Winter, jr., C.R. Xavier; Kylee Oldenburger, sr., C.R. Prairie; Kirsten Graves, sr., Cedar Falls.

Player of the year — Akacia Brown, Cedar Falls.

Coach of the year — Matt Johnson, Cedar Falls.

Second Team

Emma Link, jr., Dubuque Senior; Madiaon Maahs, soph., Western Dubuque; Meredith Bahl, soph., Western Dubuque; Maya Morales, jr., Iowa City High; Katy Garrison, jr., C.R. Xavier; Alexis Moses, soph., C.R. Prairie; Jada Golden-Smith, sr., Cedar Falls; Emmy Wedgbury, jr., Cedar Falls; Maddie Harris, soph., Western Dubuque.

Honorable Mention (Metro/I.C. only)

Bailey Rima, jr., C.R. Prairie; Gracie Velky, sr., C.R. Prairie; Hannah Stuelke, soph., C.R. Washington; Lucci O’Donnell, jr., C.R. Washington; Julia Shoger, sr., C.R. Xavier; Ashley Hinrichs, sr., C.R. Xavier; Mia Loughran, sr., Iowa City High; Lindsey Bolton, sr., Iowa City High.

MVC VALLEY DIVISION

First Team

(*unanimous selection)

*Emily Strauss, sr., Linn-Mar; *Aliyah Carter, sr., Dubuque Wahlert; *Corinne Meier, jr., Dubuque Hempstead; Avery Kroll, sr., Waterloo West; Abby Feldmann, sr., C.R. Kennedy; Rylee Fay, sr., Iowa City Liberty; Cassidy Hartman, fr., Iowa City Liberty; Cassidy Boche, sr., C.R. Jefferson; Grace Lueken, sr., Dubuque Wahlert.

Player of the year — Aliyah Carter, Dubuque Wahlert.

Coach of the year — Lindsey Beaves, Dubuque Wahlert.

Second Team

Allie Krousie, sr., C.R. Jefferson; Lauren Conrey, sr., Waterloo West; Katherine Kouba, soph., Iowa City West; Katie Jensen, sr., C.R. Kennedy; Leah Moeller, jr., Dubuque Hempstead; LeeAnn Potter, sr., Iowa City Liberty; Lauryn Montgomery, jr., Dubuque Wahlert; Allison Feigenbaum, jr., Linn-Mar; Riley Jonker, soph., Linn-Mar; Sahara Williams, fr., Waterloo West.

Honorable Mention (Metro/I.C. only)

Allie Barlow, fr., C.R. Jefferson; Olivia Eichhorn, sr., C.R. Jefferson; Claire Fluent, sr., C.R. Kennedy; Sadie Powell, sr., C.R. Kennedy; Addie Schmierer, jr., Iowa City Liberty; Haley Hested, jr., Iowa City Liberty; Natalie Young, sr., Iowa City West; Misha Canin, soph., Iowa City West; Anna Christenson, sr., Linn-Mar; Emma Casebolt, jr., Linn-Mar.

WAMAC CONFERENCE EAST DIVISION

First Team

ARTICLE CONTINUES BELOW ADVERTISEMENT

Macey Kleitsch, sr., West Delaware; Ellla Koloc, soph., West Delaware; Jada Wills, sr., Dyserville Beckman; Delaney Rice, sr., Marion; Jorie Randall, jr., Mount Vernon; Lauren Schrock, jr., Mount Vernon; Allison Collier, sr., West Delware; Nell Sybesma, sr., Maquoketa.

Player of the year — Macey Kleitsch, sr., West Delaware.

Second Team

Kinley Kolbet, sr., West Delaware; Ava Hauser, jr., West Delaware; Summer Brand, sr., Mount Vernon; Katie Yi, sr., Solon; Paige McDermott, sr., Dyersville Beckman; Kiersten Schmitt, soph., Dyersville Beckman; Trinity Zika, jr., Marion; Kayba Laube, sr., Marion.

WAMAC CONFERENCE WEST DIVISION

First Team

Abby Brunssen, sr., Benton Community; Emily Kono, sr., Center Point-Urbana; Brooke Beatty, jr., Independence; Cheyaenne Bunch, sr., Clear Creek Amana; Calia Clubb, soph., Clear Creek Amana; Peyton Kriegel, sr., Center Point-Urbana; Reese Martin, jr., Independence; Gracie Ehret, jr., Williamsburg.

Player of the year — Abby Brunssen, sr., Benton Community.

Second Team

Grace Embretson, soph., Benton Community; Carlie Foltz, sr., Center Point-Urbana; Abbey Maue, sr., Center Point-Urbana; Hailey Pollock, jr., Clear Creek Amana; Elle Greiner, so., Independence; Allie Jo Zieser, sr., Independence; Brynn Patterson, so., Vinton-Shellsburg; Taylor Busch, sr., Williamsburg.

RIVER VALLEY CONFERENCE

Elite Team

Sommer Daniel, sr., Tipton; Brooke Deniston, jr., Cascade; Ella Caffery, soph., Wilton; Kelsey Drake, soph., Wilton; Jess Hoffman, sr., Cascade; Molly McElmeel, sr., Cascade; Macy Daufeldt, soph., West Liberty; Martha Pace, jr., West Liberty; Emma Boleyn, sr., North Cedar; Kamryn Chapman, sr., Tipton; Kaiya Luneckas, sr., West Branch; Jordan Kuper, sr., Monticello.

North Division

Sydney Dennis, jr., North Cedar; DeLainy Fellinger, jr., Monticello; Maggie McQuillen, sr., Anamosa; Kylie Chapman, jr., Anamosa; Brin Daugherty, sr., Bellevue; Tarah Wehde, sr., Camanche; Abby Welter, sr., Cascade; Aliyah Weber, sr., Cascade; Tori McDonald, jr., Monticello; Kassidie Galloway, sr., North Cedar; Kelly Proesch, jr., North Cedar; Neveah Hildebrandt, jr., Northeast.

Coach of the year — Mary Frake, Cascade.

South Division

Morgan Peterson, sr., West Liberty; Mallory Lange, soph., Wilton; Monica Morales, fr., West Liberty; Annie Gahan, jr., Iowa City Regina; Meg Koenig, sr., Durant; Taylor Garvin, sr., Wilton; Averi Goodale, jr., West Liberty; Carly Puffer, soph., Tipton; Bailey Schmidt, sr., Tipton; Lexi Klinkkammer, soph., West Branch; Lily Simpson, soph., Iowa City Regina; Tori Boyse, jr., Mid-Prairie.

Coach of the year — Brenda Grunder, Wilton.

ALL-METRO

First Team

(*unanimous selection)

Jazmine Yamilkoski, jr., C.R. Xavier; Eve Magill, jr., C.R. Xavier; *Emily Strauss, sr., Linn-Mar; *Delaney Rice, sr., Marion; Kylee Oldenburger, sr., C.R. Prairie; *Cassidy Boche, sr., C.R. Jefferson; Abby Feldmann, sr., C.R. Kennedy; Katie Jensen, sr., C.R. Kennedy.

Player of the year — Eve Magill, C.R. Xavier.

Coach of the year — Austin Filer, C.R. Xavier.

Second Team

ARTICLE CONTINUES BELOW ADVERTISEMENT

Elyse Winter, jr., C.R. Xavier; Trinity Zika, jr., Marion; Katy Garrison, jr., C.R. Xavier; Allie Krousie, sr., C.R. Jefferson; Kayba Laube, sr., Marion; Claire Fluent, sr., C.R. Kennedy; Alexis Moses, soph., C.R. Prairie; Allison Feigenbaum, jr., Linn-Mar.

Honorable Mention

C.R. Jefferson — Olivia Eichhorn, sr., Allie Barlow, fr.; C.R. Kennedy — Molly Joyner, soph., Shayla Dralle, sr.; C.R. Prairie — Haley Ideka, jr., Mackenna Matson, jr.; C.R. Washington — Hannah Stuelke, soph., Lucci O’Donnell, jr.; Linn-Mar — Riley Jonker, soph., Anna Christenson, sr.; Marion — Elisa Mehaffy, soph., Avery Van Hook, fr.

Comments: (319) 368-8857; jeff.linder@thegazette.com

Give us feedback

We value your trust and work hard to provide fair, accurate coverage. If you have found an error or omission in our reporting, tell us here.

Or if you have a story idea we should look into? Tell us here.

Give us feedback

We value your trust and work hard to provide fair, accurate coverage. If you have found an error or omission in our reporting, tell us here.

Or if you have a story idea we should look into? Tell us here.