Prep Volleyball

Area volleyball Super 10: Beckman and Linn-Mar climb to 2nd and 3rd

Jefferson maintains hold on No. 1

Linn-Mar's Ellie Von Lehmden (8) dived for a dig during a match at Cedar Rapids Kennedy on Oct. 2. The Lions move up to No. 3 in this week's Gazette-area volleyball Super Ten. (Stephen Mally/The Gazette)
Linn-Mar's Ellie Von Lehmden (8) dived for a dig during a match at Cedar Rapids Kennedy on Oct. 2. The Lions move up to No. 3 in this week's Gazette-area volleyball Super Ten. (Stephen Mally/The Gazette)

This week’s area volleyball Super 10, through the end of the regular season:

1.

Cedar Rapids Jefferson

35-6 (7-0 MVC Valley)

MVC tournament: Runner-up
Streak: Lost 1
Previous: 1st
Next up: Cedar Rapids Prairie, 5A regional semifinal, Oct. 23
 
2.

Dyersville Beckman

40-3 (5-1 Wamac East)

Wamac tournament: Champion
Streak: Won 5
Previous: 3rd
Coming up: Clayton Ridge/Maquoketa Valley winner, 2A regional quarterfinal, Oct. 22
 
3.

Linn-Mar

29-9 (6-1 MVC Valley)

MVC tournament: Semifinalist
Streak: Lost 1
Previous: 4th
Coming up: Davenport Central, 5A regional semifinal, Oct. 23
 
4.

Cedar Rapids Xavier

25-8 (6-1 MVC Mississippi)

MVC tournament: Quarterfinalist
Streak: Lost 1
Previous: 2nd
Coming up: Washington/Keokuk winner, 4A regional semifinal, Oct. 23.
 
5.

Tipton

34-3 (6-0 River Valley South)

River Valley tournament: Champion
Streak: Won 7
Previous: 5th
Coming up: Mid-Prairie, 3A regional quarterfinal, Wednesday
 
6.

Independence

32-6 (6-0 Wamac West)

Wamac tournament: Quarterfinalist
Streak: Won 1
Previous: 6th
Coming up: Waterloo East/Grinnell winner, 4A regional semifinal, Oct. 23
 
7.

Center Point-Urbana

27-12 (5-1 Wamac West)

ARTICLE CONTINUES BELOW ADVERTISEMENT

Wamac tournament: Runner-up
Streak: Lost 1
Previous: 8th
Coming up: Hampton-Dumont, 3A regional semifinal, Wednesday
 
8.

West Delaware

31-10 (6-0 Wamac East)

Wamac tournament: Semifinalist
Streak: Lost 1
Previous: 7th
Coming up: Decorah/Charles City winner, 4A regional semifinal, Oct. 23
 
9.

Mount Vernon

24-15 (3-3 Wamac East)

Wamac tournament: Semifinalist
Streak: Lost 1
Previous: 9th
Coming up: Benton Community, 3A regional semifinal, Wednesday
 
10.

Starmont

26-6 (7-0 Tri-Rivers West)

Tri-Rivers tournament: Champion
Streak: Won 9
Previous: NR
Coming up: Cedar Valley Christian, 1A regional quarterfinal, Oct. 22
 

Dropped out: West Liberty (10).

 

Area class rankings

Class 5A — 1. Cedar Rapids Jefferson (35-6), 2. Linn-Mar (29-9), 3. Iowa City High (23-12), 4. C.R. Kennedy (14-19), 5. Cedar Rapids Prairie (18-20)

Class 4A — 1. Cedar Rapids Xavier (25-8), 2. Independence (32-6), 3. West Delaware (31-10), 4. Iowa City Liberty (20-14), 5. Clear Creek Amana (25-14)

Class 3A — 1. Tipton (34-3), 2. Center Point-Urbana (27-12), 3. Mount Vernon (24-15), 4. West Liberty (25-10), 5. Union Community (27-14)

Class 2A — 1. Dyersville Beckman (40-3), 2. Belle Plaine (22-5), 3. West Branch (22-14), 4. Lisbon (25-10), 5. North Cedar (21-17)

ARTICLE CONTINUES BELOW ADVERTISEMENT

Thank you for signing up for our e-newsletter!

You should start receiving the e-newsletters within a couple days.

Class 1A — 1. Starmont (26-6), 2. North Tama (24-6), 3. Montezuma (27-6), 4. Edgewood-Colesburg (23-10), 5. HLV (17-10)

 

Area conference standings

(through Saturday)

MVC MISSISSIPPI DIVISION Div. All

xz-Cedar Falls 7-0 42-0

Cedar Rapids Xavier 6-1 25-8

Iowa City High 4-3 23-12

Cedar Rapids Prairie 4-3 18-20

Western Dubuque 4-3 15-17

Cedar Rapids Washington 2-5 5-30

Dubuque Senior 1-6 11-25

Waterloo East 0-7 3-27

MVC VALLEY DIVISION Div. All

x-Cedar Rapids Jefferson 7-0 35-6

Linn-Mar 6-1 29-9

Dubuque Wahlert 4-3 21-12

Dubuque Hempstead 4-3 14-16

Cedar Rapids Kennedy 3-4 14-19

Iowa City Liberty 2-5 19-14

Waterloo West 1-6 15-19

Iowa City West 1-6 13-23

WAMAC EAST DIVISION Div. All

x-West Delaware 6-0 31-10

z-Dyersville Beckman 5-1 40-3

Mount Vernon 3-3 24-15

Solon 3-3 21-17

Marion 3-3 17-19

DeWitt Central 1-5 11-26

Maquoketa 0-6 8-31

WAMAC WEST DIVISION Div. All

x-Independence 6-0 32-6

Center Point-Urbana 5-1 27-12

Clear Creek Amana 4-2 25-14

Benton Community 3-3 22-17

Williamsburg 2-4 18-17

Vinton-Shellsburg 1-5 15-21

South Tama 0-6 13-28

RIVER VALLEY NORTH DIVISION Div. All

y-Camanche 5-1 26-6

y-Anamosa 5-1 21-14

Cascade 4-2 18-14

North Cedar 4-2 21-17

Bellevue 1-5 15-15

Monticello 1-5 12-21

Northeast 1-5 2-28

RIVER VALLEY SOUTH DIVISION Div. All

xz-Tipton 6-0 34-3

Wilton 4-2 33-4

West Liberty 4-2 25-10

Durant 4-2 24-8

West Branch 2-4 22-14

Iowa City Regina 1-5 12-23

Mid-Prairie 0-6 7-22

TRI-RIVERS EAST DIVISION Div. All

x-Lisbon 6-0 25-10

Bellevue Marquette 4-2 18-14

Easton Valley 4-2 11-17

Cedar Valley Christian 3-3 8-18

Midland 2-4 3-26

Clinton Prince of Peace 1-5 13-17

Calamus-Wheatland 1-5 10-24

TRI-RIVERS WEST DIVISION Div. All

xz-Starmont 7-0 23-6

Edgewood-Colesburg 5-2 23-10

East Buchanan 5-2 21-13

Maquoketa Valley 4-3 14-12

Springville 4-3 14-20

Alburnett 2-5 11-16

Central City 1-6 6-21

North Linn 0-7 4-22

 

x — clinched league title

y — clinched tie for league title

z — conference tournament champion

l Comments: (319) 368-8857; jeff.linder@thegazette.com

Give us feedback

We value your trust and work hard to provide fair, accurate coverage. If you have found an error or omission in our reporting, tell us here.

Or if you have a story idea we should look into? Tell us here.

CONTINUE READING

Give us feedback

We value your trust and work hard to provide fair, accurate coverage. If you have found an error or omission in our reporting, tell us here.

Or if you have a story idea we should look into? Tell us here.