Prep Track and Field

Girls' track and field 2019: Gazette area individuals and teams to watch

Mid-Prairie is the defending 2A state champion, brings back distance ace Marie Hostetler

Linn-Mar's Jill Bennett looks to the timing board after sprinting for the finish during the Class 4A 400-meter relay at last year's state meet in Des Moines. The Lions won in 48.00 seconds. (Jim Slosiarek/The Gazette)
Linn-Mar's Jill Bennett looks to the timing board after sprinting for the finish during the Class 4A 400-meter relay at last year's state meet in Des Moines. The Lions won in 48.00 seconds. (Jim Slosiarek/The Gazette)

A look at the top returning area individuals and top projected area teams for the 2019 girls' track and field season, with last year’s state results.

Individuals

Summer Barthelman, sr., Sigourney — Class 1A state champion in the shuttle hurdle relay. 4th in the 400 hurdles, 8th in the 800 relay.

Jill Bennett,sr., Linn-Mar — Class 4A state champion in the sprint medley relay and 400-meter relay. 3rd in the 200, 5th in the 100.

Heather Boeckenstedt, sr., Dyersville Beckman — Class 2A state champion in the 100-meter hurdles and shuttle hurdle relay. 4th in the 400 relay.

Taylor Cannon, jr., Iowa City Liberty — 2nd in the 3A 100 hurdles, 6th in the shuttle hurdle relay.

Jade Hard, sr., Mount Vernon — Class 3A state champion in the shot put.

Marie Hostetler, jr., Mid-Prairie — Class 2A state champion in the 3,000 meters and distance medley relay. 2nd in the 1,500, 3rd in the 800.

Deniz Ince, sr., Iowa City West — 2nd in the 4A 1,500- and 3,000-meter races and 3,200 relay, 3rd in the 800.

ARTICLE CONTINUES BELOW ADVERTISEMENT

Adrianna Katcher, jr., Center Point-Urbana — 2nd in the 3A 3,000-meter run, 3rd in the 1,500.

Erin Kerkhoff, sr., Solon — 2nd in the 3A 1,600 relay, 4th in the 800 relay and sprint medley relay, 5th in the 400.

Jamie Kofron, sr., Tipton — Class 2A state champion in the discus. 2nd in the shot put.

Ellie Loesch, sr., South Winneshiek — 2nd in the 1A 100 and 200, 5th in the 1,600 relay, 6th in the 800 relay.

Grace Martensen, sr., Benton Community — Class 3A state champion in the 100-meter hurdles and shuttle hurdle relay. 2nd in the 800 relay, 3rd in the 400 relay.

Feature: Competitiveness runs in Grace Martensen's genes

Madison Osborn, sr., Alburnett — 2nd in the 800-meter relay and sprint medley relay, 3rd in the 400 relay, 4th in the 200.

Emily Staal, jr., Central City — 3rd in the 1A 800- and 3,000-meter races and 3,200 relay.

ARTICLE CONTINUES BELOW ADVERTISEMENT

Thank you for signing up for our e-newsletter!

You should start receiving the e-newsletters within a couple days.

Emily Yahnke, jr., Highland — Class 1A state champion in the long jump. 3rd in the 100 and 800 relay, 4th in the 400 relay.

Teams

IOWA CITY HIGH

2018 state finish: 9th in 4A, 27 points (24.5 return)

Returning state placewinners: Emma Cooper, sr. (4th, distance medley relay; 4th, 800 relay; 4th, sprint medley relay); Emma Clark, sr. (4th, distance medley relay; 4th, 800 relay; 4th, sprint medley relay); Ayana Lindsey, soph. (4th, 800 relay; 4th, sprint medley relay; 5th, 1,600 relay); CeCe Kelly-Harvey, soph. (4th, distance medley relay; 5th, 1,600 relay); Caroline Schaeckenbach, jr. (4th, 400 hurdles; 5th, 1,600 relay); Azzura Sartini-Rideout, jr. (4th, sprint medley relay); Ella Cook, soph. (5th, long jump)

IOWA CITY WEST

2018 state finish: 2nd in 4A, 76 points (35.75 return)

Returning state placewinners: Deniz Ince, sr. (2nd, 3,000; 2nd, 3,200 relay; 2nd, 1,500; 3rd, 800); Kiara Malloy-Salgado, soph. (2nd, 3,200 relay); Erica Buettner, soph. (2nd, 3,200 relay); Peyton Steva, sr. (4th, shuttle hurdle relay); Amy Liao, soph. (4th, shuttle hurdle relay); Matayia Tellis, soph. (4th, shuttle hurdle relay); Alexie Little, jr. (6th, discus); Salima Omari, jr. (8th, shot put)

LINN-MAR

2018 state finish, 4th in 4A, 55 points (23.5 return)

Returning state placewinners: Jill Bennett, sr. (1st, sprint medley relay; 1st, 400 relay; 3rd, 200; 5th, 100); Chana Northrup, jr. (1st, 400 relay); Skyler Presler, jr. (5th, high jump); Dimia Burrell, jr. (8th, long jump); Lilly Geelan, soph. (8th, 1,500)

MID-PRAIRIE

2018 state finish: 2A champion, 60 points (31.5 return)

Returning state placewinners: Marie Hostetler, jr. (1st, 3,000; 1st, distance medley relay; 2nd, 1,500; 3rd, 800); Amber Swart, soph. (1st, distance medley relay); Cassidy Rourke, sr. (1st, distance medley relay)

SOLON

2018 state finish: 8th in 3A, 27 points (24.5 return)

Returning state placewinners: Erin Kerkhoff, sr. (2nd, 1,600 relay; 4th, 800 relay; 4th, sprint medley relay; 5th, 400); Cayley Annis, jr. (2nd, 1,600 relay; 4th, 800 relay; 4th, sprint medley relay); Abby Smith, sr. (2nd, 1,600 relay; 4th, 800 relay); Taylor Ryan, sr. (2nd, 1,600 relay; 4th, sprint medley relay); Khaylor Fleck, jr. (4th, 800 relay); Gabbi Bullard, jr. (4th, shuttle hurdle relay); Rachael Nelson, sr. (4th, shuttle hurdle relay); Peyton Sands, jr. (4th, shuttle hurdle relay)

SOUTH WINNESHIEK

2018 state finish: 3rd in 1A, 37 points (29.25 return)

Returning state placewinners: Ellie Loesch, sr. (2nd, 100; 2nd, 200; 5th, 1,600 relay; 6th, 800 relay); Becca Wagner, soph. (3rd, 3,200 relay; 6th, distance medley relay; 6th, 800 relay); Ashley Kriener, sr. (3rd, 3,200 relay; 5th, 1,600 relay; 6th, distance medley relay; 6th, 800 relay); Olivia Massman, sr. (3rd, 3,200 relay); Mary Frana, soph. (5th, 1,600 relay; 6th, distance medley relay; 6th, 800 relay)

l Comments: (319) 368-8857; jeff.linder@thegazette.com

Give us feedback

We value your trust and work hard to provide fair, accurate coverage. If you have found an error or omission in our reporting, tell us here.

Or if you have a story idea we should look into? Tell us here.

Give us feedback

We value your trust and work hard to provide fair, accurate coverage. If you have found an error or omission in our reporting, tell us here.

Or if you have a story idea we should look into? Tell us here.