Prep Track and Field

Drake Relays 2019: Schedule, records and Iowa high school qualifiers

High-school portion kicks off with six events Thursday

Tipton’s Jamie Kofron is the defending Drake Relays champion in the girls’ discus and shot put. (Rebecca F. Miller/The Gazette)
Tipton’s Jamie Kofron is the defending Drake Relays champion in the girls’ discus and shot put. (Rebecca F. Miller/The Gazette)

DES MOINES — Drake Relays schedule, records, state leaders, and area qualifiers.

All area qualifiers seeded in the top eight are denoted parenthetically.

A full list of qualifiers can be found here.

Girls’ Discus

• Time and date: 4 p.m., Thursday

• Relays record: 162-7 — Kiana Phelps, KP-WC, 2016

• State leader: Brylie Ziesneiss, South Hardin, 147-7

• Area qualifiers: (2) Jamie Kofron, Tipton; (8) Lily Meester, Mount Vernon; Ainsley Schrock, Clear Creek Amana; Alexie Little, Iowa City West.

Boys’ Shot Put

• Time and date: 4:30 p.m., Thursday

• Relays record: 67-2 1/4 — Doug Lane, Cedar Rapids Jefferson, 1968

• State leader: Noah Fenske, New Hampton, 60-7

• Area qualifiers: (4) Landon Green, Iowa City West; (6) Jason Simon-Ressler, Western Dubuque; (7) Brady Sullivan, Waukon; Luke Stein, Iowa City Regina; Rocky Lensing, Solon; Caden Wendt, North Cedar.

Boys’ High Jump

• Time and date: 4:30 p.m., Thursday

• Relays record: 7-3 — Brian Tietjens, Manly North Central, 1981

• State leader: Braeden Hoyer, Northeast, 6-9

• Area qualifiers: (7) Michael Keegan, Dyersville Beckman; Grant Kelchen, Western Dubuque; Keith Keahna, South Tama; Andrew Stewart, Tipton; Marcus Morgan, Iowa City West.

Girls’ Long Jump

• Time and date: 5 p.m., Thursday

• Relays record: 19-3 3/4 — LaNeisha Waller, Cedar Rapids Washington, 2004

• State leader: Aliyah Carter, Dubuque Wahlert, 18-5 1/4

• Area qualifiers: (2) Dimia Burrell, Linn-Mar; (7) Katie Severt, Iowa City West; Catie Brosius, Western Dubuque; Makinley Levin, Solon; Emily Yahnke, Highland; Heather Boeckenstedt, Dyersvile Beckman; Macy Daufeldt, West Liberty.

Boys’ 3,200 Meters

• Time and date: 5:25 p.m., Thursday

• Relays record: 8:58.46 — Albert Meier, Boone, 2014

• State leader: Kolby Greiner, Iowa City West, 9:32.45

• Area qualifiers: (1) Kolby Greiner, Iowa City West; (7) Dylan Dolezal, Linn-Mar; (8) Jack Pendergast, Cedar Rapids Prairie; Jacob Green, Cedar Rapids Kennedy.

Girls’ 3,000 Meters

• Time and date: 5:40 p.m., Thursday

• Relays record: 9:26.87 — Stephanie Jenks, Linn-Mar, 2014

• State leader: Ashley Keeney, Iowa City Liberty, 10:06.24

• Area qualifiers: (1) Ashlyn Keeney, Iowa City Liberty (2) Marie Hostetler, Mid-Prairie; Micah Poellet, Linn-Mar; Camille Mac, Iowa City Liberty; Emily Staal, Central City; Chloe Skidmore, Linn-Mar; Ella Popenhagen, Cedar Rapids Kennedy.

Girls’ 100-Meter Hurdles

• Time and date: 8:15 a.m., Friday (prelims); 10:49 a.m., Friday (final)

• Relays record: 14.19 — Sydney Winger, Waukee, 2018

• State leader: Peyton Steva, Iowa City West, 14.63

ARTICLE CONTINUES BELOW ADVERTISEMENT

• Area qualifiers: (1) Peyton Steva, Iowa City West; (6) Taylor Cannon, Iowa City Liberty; (8) Kajsa Gerkens, Cedar Rapids Kennedy; Grace Martensen, Benton Community; Chana Northrup, Linn-Mar; Caroline Schaeckenbach, Iowa City High; Heather Boeckenstedt, Dyersville Beckman; Kelly Proesch, North Cedar; JoJo Tyynismaa, South Tama; Annie Leopold, Mount Vernon; Aubrey Jones, Cedar Rapids Xavier. 

Boys’ 110-Meter Hurdles

• Time and date: 8:30 a.m., Friday (prelims); 10:54 a.m., Friday (final)

• Relays record: 14.01 — Joah Banks, Cedar Rapids Prairie, 2017

• State leader: Trent Davis, Linn-Mar, 14.34

• Area qualifiers: (1) Trent Davis, Linn-Mar; Matt Barnett, Alburnett; Avery Martensen, Monticello; Oisin Leopold, Iowa City High; Drew Bartels, Cedar Rapids Kennedy; Carson Reilly, Linn-Mar; Austin McMichael, West Liberty; Ceondae Adams, Cedar Rapids Prairie.

Girls’ Shot Put

• Time and date: 8:30 a.m., Friday

• Relays record: 50-4 3/4 — Paulette Mitchell, Council Bluffs Abraham Lincoln, 1992

• State leader: Brylie Ziesneiss, South Hardin, 48-10

• Area qualifiers: (2) Jamie Kofron, Tipton; Vanessa Hamlett, Starmont; Salima Omari, Iowa City West; Jaydyn Palmer, Center Point-Urbana; Lauren Pope, Williamsburg; Breanna Nail, Williamsburg; Alexie Little, Iowa City West; Kasi McWhorter, Benton Community.

Girls’ 100 Meters

• Time and date: 8:45 a.m., Friday (prelims); 2:15 p.m., Friday (final)

• Relays record: 11.82 — Kerris Roberts, Waterloo East, 2017

• State leader: Kerris Roberts, Waterloo East, 11.93

• Area qualifiers: (6) Jill Bennett, Linn-Mar; Peyton Steva, Iowa City West; Cheyenne Mitchell, Cedar Rapids Kennedy; Madie Andorf, Cedar Rapids Prairie; Mary Kate Wille, Elkader Central; Madison Osborn, Alburnett; Sam Wall, Maquoketa Valley.

Boys’ 100 Meters

• Time and date: 8:55 a.m., Friday (prelims); 2:20 p.m., Friday (final)

• Relays record: 10.61 — James Harrington, Cedar Falls, 2012

• State leader: Ardell Inlay, Sioux City East, 10.74

• Area qualifiers: (8) Mason Applegate, Iowa City West; Gabe Caruthers, Iowa City West; Brayden Wright, Cedar Rapids Washington; Zack Butcher, Western Dubuque; Kaden Wetjen, Williamsburg; Ryan Kilpatrick, Cedar Rapids Prairie; Cairron Hendred, Cedar Rapids Kennedy.

Boys’ Discus

• Time and date: 9 a.m., Friday

• Relays record: 199-1 — Chase Madison, Newton, 2004

• State leader: Logan Jones, Lewis Central, 176-7

• Area qualifiers: (2) Cam Jones, Cedar Rapids Kennedy; (3) Matt Vislisel, Mount Vernon; (6) Coal Flansburg, Solon; Kaden Schilling, Cedar Rapids Prairie; Hayes Dierson, Solon; Landon Green, Iowa City West; Wade Picray, Monticello; Payton Schauf, Sigourney.

Boys’ Long Jump

• Time and date: 9:30 a.m., Friday

• Relays record: 23-11 3/4 — Chris Walker, Davenport West, 1984

• State leader: Damon Jaeger, Western Dubuque, 23-2

• Area qualifiers: (1) Damon Jaeger, Western Dubuque; (3) JaQuel Davis, Iowa City Liberty; Kaleba Jack, Iowa City High; DaRhon Fouch, Iowa City High.

Girls’ High Jump

• Time and date: 9:45 a.m., Friday

• Relays record: 6-1 — Hannah Willms, Dike-New Hartford, 2010;

• State leader: Miracle Ailes, Keokuk, 5-8

• Area qualifiers: (4) Olivia Nebergall, Anamosa; (4) Gabrielle Guilford, Monticello; Shelby Conger, Montezuma; Stacey Slaven, South Tama; Abby Smith, Solon; Meghan Prohaska, Cedar Rapids Jefferson; Taylor Peterson, Cedar Rapids Prairie.

Girls’ Sprint Medley Relay

• Time and date: 9:49 a.m., Friday

• Relays record: 1:44.07 — Linn-Mar, 2018

• State leader: Davenport Assumption, 1:48.74

ARTICLE CONTINUES BELOW ADVERTISEMENT

Thank you for signing up for our e-newsletter!

You should start receiving the e-newsletters within a couple days.

• Area qualifiers: (3) Solon, (7) Linn-Mar, Iowa City Liberty, Western Dubuque, Iowa City High, Cedar Rapids Prairie, Decorah.

Boys’ Distance Medley Relay

• Time and date: 10:02 a.m., Friday

• Relays record: 3:25.94 — Cedar Rapids Prairie, 2016

• State leader: Urbandale, 3:32.88

• Area qualifiers: (7) Iowa City High, Linn-Mar, Western Dubuque, Iowa City Liberty.

Girls’ 800-Meter Relay

• Time and date: 12:40 p.m., Friday

• Relays record: 1:40.87 — Cedar Rapids Jefferson, 2016

• State leader: Davenport Assumption, 1:43.24

• Area qualifiers: (5) Solon, (6) Linn-Mar, Iowa City High, Cedar Rapids Prairie, Iowa City West.

Boys’ 800-Meter Relay

• Time and date: 12:53 p.m., Friday

• Relays record: 1:27.14 — Cedar Rapids Jefferson, 2018

• State leader: Bettendorf, 1:29.68

• Area qualifiers: Iowa City High, Western Dubuque, Williamsburg, Marion, Cedar Rapids Prairie, Benton Community, Linn-Mar.

Girls’ 800 Meters

• Time and date: 2:02 p.m., Friday

• Relays record: 2:07.69 — Shelby Houlihan, Sioux City East, 2011

• State leader: Ashlyn Keeney, Iowa City Liberty, 2:10.65

• Area qualifiers: (1) Ashlyn Keeney, Iowa City Liberty; Emma Bock, Solon

Boys’ 800 Meters

• Time and date: 2:09 p.m., Friday

• Relays record: 1:51.76 — Ryan Schweizer, West Des Moines Dowling, 2016

• State leader: Aniey Akok, Ames, 1:54.63

• Area qualifiers: (8) Nathan Skala, Cedar Rapids Xavier; Daniel Brown, Iowa City High; Alex Wade, Center Point-Urbana.

Girls’ 3,200-Meter Relay

• Time and date: 5:39 p.m., Friday

• Relays record: 9:11.01 — West Des Moines Dowling, 2010

• State leader: Southeast Polk, 9:21,43

• Area qualifiers: (7) Cedar Rapids Prairie, (8) Linn-Mar, Anamosa, Williamsburg, Jesup, Iowa City Liberty.

Boys’ 3,200-Meter Relay

• Time and date: 5:53 p.m., Friday

• Relays record: 7:45.63 — Marshalltown, 1985

• State leader: Pleasant Valley, 8:04.14

• Area qualifiers: (5) Linn-Mar, (7) Iowa City High.

Girls’ 400 Meters

• Time and date: 6:54 p.m., Friday

• Relays record: New event

• State leader: Carly King, Davenport Assumption, 56.39

• Area qualifiers: (4) Erin Kerkhoff, Solon; (8) Summer Barthelman, Sigourney; Gabby Cortez, Cedar Rapids Prairie; Rachel Nagel, Cedar Rapids Jefferson; Audrey Biermann, Western Dubuque.

Boys’ 400 Meters

• Time and date: 7 p.m., Friday

• Relays record: New event

• State leader: Darien Porter, Bettendorf, 48.51

• Area qualifiers: (2) Gabe Caruthers, Iowa City West; Blake Osborn, Benton Community; Drake Woody, Iowa City Liberty.

Girls’ 1,600-Meter Relay

• Time and date: 8:26 p.m., Friday (prelims); 4:43 p.m., Saturday (final)

• Relays record: 3:50.21 — Waukee, 2009

• State leader: West Des Moines Dowling, 3:58.78

• Area qualifiers: (2) Linn-Mar, (4) Solon, Iowa City High, Cedar Rapids Prairie, Iowa City West.

Boys’ 1,600-Meter Relay

• Time and date: 8:44 p.m., Friday (prelims); 4:49 p.m., Saturday (final)

• Relays record: 3:17.77 — West Des Moines Valley, 2006

• State leader: Waukee, 3:22.50

• Area qualifiers: (6) Western Dubuque, Linn-Mar, Iowa City High, Cedar Rapids Prairie.

Girls’ Shuttle Hurdle Relay

• Time and date: 8 a.m., Saturday (prelims); 12:10 p.m., Saturday (final)

• Relays record: 1:00.95 — Waukee, 2017

• State leader: Ames, 1:04.20

ARTICLE CONTINUES BELOW ADVERTISEMENT

• Area qualifiers: (4) Iowa City High, (5) Iowa City West, (6) Dyersville Beckman, Mount Vernon, Solon, Iowa City Liberty.

Boys’ Shuttle Hurdle Relay

• Time and date: 8:15 a.m., Saturday (prelims); 12:15 a.m., Saturday (final)

• Relays record: 55.68 — Linn-Mar, 2016 (formerly 33-inch hurdles; now 36)

• State leader: Ankeny Centennial, 59.18

• Area qualifiers: (2) Linn-Mar, (4) Cedar Rapids Kennedy, Western Dubuque, Cedar Rapids Prairie, West Liberty.

Girls’ 400-Meter Relay

• Time and date: 9:28 a.m., Saturday (prelims); 3:32 p.m., Saturday (final)

• Relays record: 47.55 — Des Moines Roosevelt, 2012; and Cedar Rapids Jefferson, 2015

• State leader: Ankeny, 49.04

• Area qualifiers: Iowa City West, Solon, Linn-Mar, Iowa City High, Decorah, Western Dubuque, South Tama, Iowa City Liberty, Cedar Rapids Kennedy, Williamsburg, Cedar Rapids Prairie, Center Point-Urbana, Iowa City Regina, Dyersville Beckman, Mount Vernon, Cedar Rapids Jefferson, Cedar Rapids Xavier, Marion, Benton Community, Elkader Central.

Boys’ 400-Meter Relay

• Time and date: 10:03 a.m., Saturday (prelims); 3:37 p.m., Saturday (final)

• Relays record: 42.02 — Cedar Rapids Jefferson, 2018

• State leader: Waukee, 42.63

• Area qualifiers: Western Dubuque, Williamsburg, Cedar Rapids Kennedy, Linn-Mar, Iowa City West, Cedar Rapids Prairie, Cedar Rapids Washington, Marion, Iowa City High, Clear Creek Amana, Cedar Rapids Jefferson, Solon, Cedar Rapids Xavier, Edgewood-Colesburg, Vinton-Shellsburg, Benton Community, Center Point-Urbana, BGM, Decorah, Mid-Prairie, Iowa City Liberty, Washington (Iowa).

Girls’ 400-Meter Hurdles

• Time and date: 1:11 p.m., Saturday

• Relays record: 1:00.25 — Payton Wensel, Linn-Mar, 2018

• State leader: Janette Schraft, Glenwood, 1:04.83

• Area qualifiers: (2) Caroline Schaeckenbach, Iowa City High; (6) Summer Barthelman, Sigourney; Gabbi Bullard, Solon.

Boys’ 400-Meter Hurdles

• Time and date: 1:18 p.m., Saturday

• Relays record: 51.94 — Dustin Avey, Ames, 1995

• State leader: Thai Thompson, West Des Moines Dowling, 54.22

• Area qualifiers: (8) Will Burds, Western Dubuque; Drake Woody, Iowa City Liberty; Trent Davis, Linn-Mar; Ethan Hunt, Washington (Iowa).

Girls’ 1,500 Meters

• Time and date: 4:20 p.m., Saturday

• Relays record: 4:28.30 — Katie Flood, West Des Moines Dowling, 2010

• State leader: Ashlyn Keeney, Iowa City Liberty, 4:40.07

• Area qualifiers: (1) Ashlyn Keeney, Iowa City Liberty; (2) Marie Hostetler, Mid-Prairie; (5) Micah Poellet, Linn-Mar; Camille Mac, Iowa City Liberty; Madeline Rhomberg, Cascade; Ella Popenhagen, Cedar Rapids Kennedy; Emily Staal, Central City. 

Boys’ 1,600 Meters

• Time and date: 4:26 p.m., Saturday

• Relays record: 4:10.76, Josh Evans, Linn-Mar, 2014

• State leader: Sam Hall, West Des Moines Dowling, 4:23.78

ARTICLE CONTINUES BELOW ADVERTISEMENT

• Area qualifiers: (3) Dylan Dolezal, Linn-Mar; (5) Jack Pendergast, Cedar Rapids Prairie; Max Locher, Cedar Rapids Washington; Kolby Greiner, Iowa City West.

l Comments: (319) 368-8857; jeff.linder@thegazette.com

Give us feedback

We value your trust and work hard to provide fair, accurate coverage. If you have found an error or omission in our reporting, tell us here.

Or if you have a story idea we should look into? Tell us here.

Give us feedback

We value your trust and work hard to provide fair, accurate coverage. If you have found an error or omission in our reporting, tell us here.

Or if you have a story idea we should look into? Tell us here.