Prep Track and Field

Drake Relays form chart 2019: Unofficial qualifier list

Deadline for qualification passed at 11:59 p.m., Thursday

Iowa City West’s Peyton Steva is the top seed in the girls’ 100-meter hurdles at the Drake Relays next week. (Jim Slosiarek/The Gazette)
Iowa City West’s Peyton Steva is the top seed in the girls’ 100-meter hurdles at the Drake Relays next week. (Jim Slosiarek/The Gazette)

DES MOINES — Here is an updated Drake Relays form chart, including an unofficial list of area qualifiers, with results reported to Quik Stats by 11:59 p.m. Thursday.

All area qualifiers seeded in the top eight are denoted parenthetically. 

Girls’ Discus

• Time and date: 4 p.m., Thursday, April 25

• State leader: Brylie Ziesneiss, South Hardin, 147-7

• Area leader: (2) Jamie Kofron, Tipton, 144-5

• Cutoff (24 qualifiers): 123-7

• Average cutoff, 2014-18: 121-4 1/2

• Area qualifiers: (2) Jamie Kofron, Tipton; (8) Lily Meester, Mount Vernon; Ainsley Schrock, Clear Creek Amana; Alexie Little, Iowa City West.

Boys’ Shot Put

• Time and date: 4:30 p.m., Thursday, April 25

• State leader: Noah Fenske, New Hampton, 60-7

• Area leader: (4) Landon Green, Iowa City West, 56-7 1/2

• Cutoff (24 qualifiers): 52-2

• Average cutoff, 2014-18: 51-10 1/2

• Area qualifiers: (4) Landon Green, Iowa City West; (6) Jason Simon-Ressler, Western Dubuque; (7) Brady Sullivan, Waukon; Luke Stein, Iowa City Regina; Rocky Lensing, Solon.

Boys’ High Jump

• Time and date: 4:30 p.m., Thursday, April 25

• State leader: Braeden Hoyer, Northeast, 6-9

• Area leader: (7) Michael Keegan, Dyersville Beckman, 6-7

• Cutoff (24 qualifiers): 6-3 1/4

• Average cutoff, 2014-18: 6-4

• Area qualifiers: (7) Michael Keegan, Dyersville Beckman; Grant Kelchen, Western Dubuque; Keith Keahna, South Tama; Andrew Stewart, Tipton; Marcus Morgan, Iowa City West.

Girls’ Long Jump

• Time and date: 5 p.m., Thursday, April 25

• State leader: Aliyah Carter, Dubuque Wahlert, 18-5 1/4

• Area leader: (2) Dimia Burrell, Linn-Mar, 18-4 3/4

• Cutoff (24 qualifiers): 17-1 3/4

• Average cutoff, 2014-18: 16-11

• Area qualifiers: (2) Dimia Burrell, Linn-Mar; (7) Katie Severt, Iowa City West; Catie Brosius, Western Dubuque; Makinley Levin, Solon; Emily Yahnke, Highland.

Boys’ 3,200 Meters

• Time and date: 5:25 p.m., Thursday, April 25

• State leader: Kolby Greiner, Iowa City West, 9:32.45

• Area leader: Greiner

• Cutoff (21 qualifiers): 9:45.84

• Average cutoff, 2014-18: 9:48.76

• Area qualifiers: (1) Kolby Greiner, Iowa City West; (7) Dylan Dolezal, Linn-Mar; (8) Jack Pendergast, Cedar Rapids Prairie; Jacob Green, Cedar Rapids Kennedy.

Girls’ 3,000 Meters

• Time and date: 5:40 p.m., Thursday, April 25

• State leader: Ashley Keeney, Iowa City Liberty, 10:06.24

• Area leader: Keeney

• Cutoff (21 qualifiers): 10:35.03

• Average cutoff, 2014-18: 10:45.19

• Area qualifiers: (1) Ashlyn Keeney, Iowa City Liberty (2) Marie Hostetler, Mid-Prairie; Micah Poellet, Linn-Mar; Camille Mac, Iowa City Liberty; Deniz Ince, Iowa City West; Emily Staal, Central City; Chloe Skidmore, Linn-Mar.

Girls’ 100-Meter Hurdles

ARTICLE CONTINUES BELOW ADVERTISEMENT

• Time and date: 8:15 a.m., Friday, April 26 (prelims); 10:49 a.m., Friday, April 26 (final)

• State leader: Peyton Steva, Iowa City West, 14.63

• Area leader: Steva

• Cutoff (32 qualifiers): 15.82

• Average cutoff, 2014-18: 16.02

• Area qualifiers: (1) Peyton Steva, Iowa City West; (6) Taylor Cannon, Iowa City Liberty; (8) Kajsa Gerkens, Cedar Rapids Kennedy; Grace Martensen, Benton Community; Chana Northrup, Linn-Mar; Caroline Schaeckenbach, Iowa City High; JayLyn Moore, Clayton Ridge; Heather Boeckenstedt, Dyersville Beckman; Kelly Proesch, North Cedar; JoJo Tyynismaa, South Tama; Annie Leopold, Mount Vernon; Aubrey Jones, Cedar Rapids Xavier.

Boys’ 110-Meter Hurdles

• Time and date: 8:30 a.m., Friday, April 26 (prelims); 10:54 a.m., Friday, April 26 (final)

• State leader: Trent Davis, Linn-Mar, 14.34

• Area leader: Davis

• Cutoff (32 qualifiers): 15.26

• Average cutoff, 2014-18: 15.26

• Area qualifiers: (1) Trent Davis, Linn-Mar; Matt Barnett, Alburnett; Avery Martensen, Monticello; Oisin Leopold, Iowa City High; Drew Bartels, Cedar Rapids Kennedy; Carson Reilly, Linn-Mar; Austin McMichael, West Liberty; Ceondae Adams, Cedar Rapids Prairie.

Girls’ Shot Put

• Time and date: 8:30 a.m., Friday, April 26

• State leader: Brylie Ziesneiss, South Hardin, 48-10

• Area leader: (2) Jamie Kofron, Tipton, 45-4 3/4

• Cutoff (24 qualifiers): 38-7

• Average cutoff, 2014-18: 38-9

• Area qualifiers: (2) Jamie Kofron, Tipton; Vanessa Hamlett, Starmont; Salima Omari, Iowa City West; Jaydyn Palmer, Center Point-Urbana; Lauren Pope, Williamsburg; Breanna Nail, Williamsburg; Alexie Little, Iowa City West.

Girls’ 100 Meters

• Time and date: 8:45 a.m., Friday, April 26 (prelims); 2:15 p.m., Friday, April 26 (final)

• State leader: Kerris Roberts, Waterloo East, 11.93

• Area leader: (6) Jill Bennett, Linn-Mar, 12.29

• Cutoff (32 qualifiers): 12.81

• Average cutoff, 2014-18: 12.80

• Area qualifiers: (6) Jill Bennett, Linn-Mar; (8) Fiona Buresh, Decorah; Peyton Steva, Iowa City West; Cheyenna Mitchell, Cedar Rapids Kennedy; Madeline Andorf, Cedar Rapids Prairie; Mary Kate Wille, Elkader Central; Hannah Stuelke, Cedar Rapids Washington; Erin Kerkhoff, Solon.

Boys’ 100 Meters

• Time and date: 8:55 a.m., Friday, April 26 (prelims); 2:20 p.m., Friday, April 26 (final)

• State leader: Ardell Inlay, Sioux City East, 10.74

• Area leader: (8) Mason Applegate, Iowa City West, 10.97

• Cutoff (32 qualifiers): 11.13

• Average cutoff, 2014-18: 11.17

ARTICLE CONTINUES BELOW ADVERTISEMENT

Thank you for signing up for our e-newsletter!

You should start receiving the e-newsletters within a couple days.

• Area qualifiers: (8) Mason Applegate, Iowa City West; Gabe Caruthers, Iowa City West; Brayden Wright, Cedar Rapids Washington; Zack Butcher, Western Dubuque; Kaden Wetjen, Williamsburg; Ryan Kilpatrick, Cedar Rapids Prairie; Cairron Hendred, Cedar Rapids Kennedy.

Boys’ Discus

• Time and date: 9 a.m., Friday, April 26

• State leader: Logan Jones, Lewis Central, 176-7

• Area leader: (2) Cam Jones, Cedar Rapids Kennedy, 175-8

• Cutoff (24 qualifiers): 153-6

• Average cutoff, 2014-18: 154-4

• Area qualifiers: (2) Cam Jones, Cedar Rapids Kennedy; (3) Matt Vislisel, Mount Vernon; (6) Coal Flansburg, Solon; Kaden Schilling, Cedar Rapids Prairie; Hayes Dierson, Solon; Landon Green, Iowa City West; Wade Picray, Monticello; Payton Schauf, Sigourney.

Boys’ Long Jump

• Time and date: 9:30 a.m., Friday, April 26

• State leader: Damon Jaeger, Western Dubuque, 23-2

• Area leader: Jaeger

• Cutoff (24 qualifiers): 21-5 1/2

• Average cutoff, 2014-18: 21-4 1/2

• Area qualifiers: (1) Damon Jaeger, Western Dubuque; (3) JaQuel Davis, Iowa City Liberty; Kaleba Jack, Iowa City High; DaRhon Fouch, Iowa City High; Ryan Gudenkauf, Iowa City West.

Girls’ High Jump

• Time and date: 9:45 a.m., Friday, April 26

• State leader: Miracle Ailes, Keokuk, 5-8

• Area leader: (4) Olivia Nebergall, Anamosa, and Gabrielle Guilford, Monticello, 5-5

• Cutoff (24 qualifiers): 5-3

• Average cutoff, 2014-18: 5-2 1/2

• Area qualifiers: (4) Olivia Nebergall, Anamosa; (4) Gabrielle Guilford, Monticello; Shelby Conger, Montezuma; Stacey Slaven, South Tama.

Girls’ Sprint Medley Relay

• Time and date: 9:49 a.m., Friday, April 26

• State leader: Davenport Assumption, 1:48.74

• Area leader: (3) Solon, 1:49.51

• Cutoff (24 qualifiers): 1:52.30

• Average cutoff, 2014-18: 1:52.84

• Area qualifiers: (3) Solon, (7) Linn-Mar, Iowa City Liberty, Western Dubuque, Iowa City High, Cedar Rapids Prairie, Decorah.

Boys’ Distance Medley Relay

• Time and date: 10:02 a.m., Friday, April 26

• State leader: Urbandale, 3:32.88

• Area leader: (7) Iowa City High, 3:35.74

• Cutoff (24 qualifiers): 3:39.95

• Average cutoff, 2014-18: 3:38.72

• Area qualifiers: (7) Iowa City High, Linn-Mar, Western Dubuque, Iowa City Liberty.

Girls’ 800-Meter Relay

• Time and date: 12:40 p.m., Friday, April 26

• State leader: Davenport Assumption, 1:43.24

• Area leader: (5) Solon, 1:44.07

• Cutoff (24 qualifiers): 1:48.22

• Average cutoff, 2014-18: 1:47.94

• Area qualifiers: (5) Solon, (6) Linn-Mar, Iowa City High, Cedar Rapids Prairie, Iowa City West.

Boys’ 800-Meter Relay

• Time and date: 12:53 p.m., Friday, April 26

• State leader: Bettendorf, 1:29.68

• Area leader: (9) Iowa City High, 1:30.95

• Cutoff (24 qualifiers): 1:32.05

• Average cutoff, 2014-18: 1:31.71

• Area qualifiers: Iowa City High, Western Dubuque, Williamsburg, Marion, Cedar Rapids Prairie, Benton Community, Linn-Mar.

Girls’ 800 Meters

• Time and date: 2:02 p.m., Friday, April 26

• State leader: Ashlyn Keeney, Iowa City Liberty, 2:10.65

• Area leader: Keeney

• Cutoff (16 qualifiers): 2:19.30

• Average cutoff, 2014-18: 2:19.55

• Area qualifiers: (1) Ashlyn Keeney, Iowa City Liberty; Deniz Ince, Iowa City West.

Boys’ 800 Meters

• Time and date: 2:09 p.m., Friday, April 26

• State leader: Aniey Akok, Ames, 1:54.63

• Area leader: (8) Nathan Skala, Cedar Rapids Xavier, 1:58.45

• Cutoff (16 qualifiers): 1:58.94

• Average cutoff, 2014-17: 1:58.63

• Area qualifiers: (8) Nathan Skala, Cedar Rapids Xavier; Daniel Brown, Iowa City High.

Girls’ 3,200-Meter Relay

• Time and date: 5:39 p.m., Friday, April 26

• State leader: Southeast Polk, 9:21,43

• Area leader: (7) Cedar Rapids Prairie, 9:37.70

• Cutoff (16 qualifiers): 9:48.84

• Average cutoff, 2014-18: 9:48.27

• Area qualifiers: (7) Cedar Rapids Prairie, (8) Linn-Mar, Anamosa, Williamsburg, Jesup, Iowa City Liberty.

Boys’ 3,200-Meter Relay

• Time and date: 5:53 p.m., Friday, April 26

• State leader: Pleasant Valley, 8:04.14

• Area leader: (5) Linn-Mar, 8:08.40

• Cutoff (16 qualifiers): 8:11.46

• Average cutoff, 2014-18: 8:11.68

• Area qualifiers: (5) Linn-Mar, (7) Iowa City High.

Girls’ 400 Meters

• Time and date: 6:54 p.m., Friday, April 26

• State leader: Carly King, Davenport Assumption, 56.39

• Area leader: (4) Erin Kerkhoff, Solon, 58.19

• Cutoff (16 qualifiers): 59.07

• Average cutoff, 2014-18: New event

ARTICLE CONTINUES BELOW ADVERTISEMENT

• Area qualifiers: (4) Erin Kerkhoff, Solon; (8) Summer Barthelman, Sigourney; Gabby Cortez, Cedar Rapids Prairie; Rachel Nagel, Cedar Rapids Jefferson.

Boys’ 400 Meters

• Time and date: 7 p.m., Friday, April 26

• State leader: Darien Porter, Bettendorf, 48.51

• Area leader: (2) Gabe Caruthers, Iowa City West, 48.82

• Cutoff (16 qualifiers): 50.52

• Average cutoff, 2014-18: New event

• Area qualifiers: (2) Gabe Caruthers, Iowa City West; Blake Osborn, Benton Community; Max DePrenger, Iowa City High.

Girls’ 1,600-Meter Relay

• Time and date: 8:26 p.m., Friday, April 26 (prelims); 4:43 p.m., Saturday, April 27 (final)

• State leader: West Des Moines Dowling, 3:58.78

• Area leader: (2) Linn-Mar, 4:00.19

• Cutoff (24 qualifiers): 4:10.39

• Average cutoff, 2014-18: 4:10.10

• Area qualifiers: (2) Linn-Mar, (4) Solon, Iowa City High, Western Dubuque, Cedar Rapids Prairie, Independence.

Boys’ 1,600-Meter Relay

• Time and date: 8:44 p.m., Friday, April 26 (prelims); 4:49 p.m., Saturday, April 27 (final)

• State leader: Waukee, 3:22.50

• Area leader: (6) Western Dubuque, 3:24.90

• Cutoff (24 qualifiers): 3:29.30

• Average cutoff, 2014-18: 3:28.22

• Area qualifiers: (6) Western Dubuque, Linn-Mar, Iowa City High, Cedar Rapids Prairie.

Girls’ Shuttle Hurdle Relay

• Time and date: 8 a.m., Saturday, April 27 (prelims); 12:10 p.m., Saturday, April 27 (final)

• State leader: Ames, 1:04.20

• Area leader: (4) Iowa City High, 1:05.73

• Cutoff (16 qualifiers): 1:09.26

• Average cutoff, 2014-18: 1:08.61

• Area qualifiers: (4) Iowa City High, (5) Iowa City West, (6) Dyersville Beckman, Mount Vernon, Solon, Iowa City Liberty.

Boys’ Shuttle Hurdle Relay

• Time and date: 8:15 a.m., Saturday, April 27 (prelims); 12:15 a.m., Saturday, April 27 (final)

• State leader: Ankeny Centennial, 59.18

• Area leader: (2) Linn-Mar, 59.23

• Cutoff (16 qualifiers): 1:01.19

• Average cutoff, 2014-18: 59.83

ARTICLE CONTINUES BELOW ADVERTISEMENT

• Area qualifiers: (2) Linn-Mar, (4) Cedar Rapids Kennedy, Western Dubuque, Cedar Rapids Prairie, West Liberty.

Girls’ 400-Meter Relay

• Time and date: 9:28 a.m., Saturday, April 27 (prelims); 3:32 p.m., Saturday, April 27 (final)

• State leader: Ankeny, 49.04

• Area leader: (12) Iowa City West, 50.34

• Cutoff (96 qualifiers): 53.00

• Average cutoff, 2014-18: 52.75 (for 80 qualifiers)

• Area qualifiers: Iowa City West, Solon, Linn-Mar, Iowa City High, Decorah, Mid-Prairie, Western Dubuque, South Tama, Iowa City Liberty, Cedar Rapids Kennedy, Williamsburg, Cedar Rapids Prairie, Center Point-Urbana, Highland, Iowa City Regina, Dyersville Beckman, Mount Vernon, Cedar Rapids Jefferson, Washington (Iowa), Cedar Rapids Xavier, Marion, Benton Community, Elkader Central, South Winneshiek.

Boys’ 400-Meter Relay

• Time and date: 10:03 a.m., Saturday, April 27 (prelims); 3:37 p.m., Saturday, April 27 (final)

• State leader: Waukee, 42.63

• Area leader: (9) Western Dubuque, 43.30

• Cutoff (96 qualifiers): 45.35

• Average cutoff, 2014-18: 45.26 (for 80 qualifiers)

• Area qualifiers: Western Dubuque, Williamsburg, Cedar Rapids Kennedy, Linn-Mar, Iowa City West, Cedar Rapids Prairie, Cedar Rapids Washington, Marion, Iowa City High, Clear Creek Amana, Cedar Rapids Jefferson, Solon, Cedar Rapids Xavier, Edgewood-Colesburg, Vinton-Shellsburg, Benton Community, Center Point-Urbana, BGM, Decorah, Mid-Prairie, Iowa City Liberty, Washington (Iowa).

Girls’ 400-Meter Hurdles

• Time and date: 1:11 p.m., Saturday, April 27

• State leader: Janette Schraft, Glenwood, 1:04.83

• Area leader: (2) Caroline Schaeckenbach, Iowa City High, 1:04.91

• Cutoff (16 qualifiers): 1:07.48

• Cutoff, 2017-18: 1:07.51

• Area qualifiers: (2) Caroline Schaeckenbach, Iowa City High; (6) Summer Barthelman, Sigourney; Gabbi Bullard, Solon.

Boys’ 400-Meter Hurdles

• Time and date: 1:18 p.m., Saturday, April 27

• State leader: Thai Thompson, West Des Moines Dowling, 54.22

• Area leader: (8) Will Burds, Western Dubuque, 54.78

• Cutoff (16 qualifiers): 55.74

• Cutoff, 2017-18: 55.53

• Area qualifiers: (8) Will Burds, Western Dubuque; Drake Woody, Iowa City Liberty; Trent Davis, Linn-Mar; Ethan Hunt, Washington (Iowa).

Girls’ 1,500 Meters

• Time and date: 4:20 p.m., Saturday, April 27

• State leader: Ashlyn Keeney, Iowa City Liberty, 4:40.07

• Area leader: Keeney

• Cutoff (21 qualifiers): 4:54.97

• Average cutoff, 2014-18: 4:55.68

• Area qualifiers: (1) Ashlyn Keeney, Iowa City Liberty; (2) Marie Hostetler, Mid-Prairie; (5) Micah Poellet, Linn-Mar; Deniz Ince, Iowa City West; Camille Mac, Iowa City Liberty; Madeline Rhomberg, Cascade.

Boys’ 1,600 Meters

• Time and date: 4:26 p.m., Saturday, April 27

• State leader: Sam Hall, West Des Moines Dowling, 4:23.78

• Area leader: (3) Dylan Dolezal, Linn-Mar, 4:24.59

• Cutoff (21 qualifiers): 4:28.99

• Average cutoff, 2014-18: 4:29.59

ARTICLE CONTINUES BELOW ADVERTISEMENT

• Area qualifiers: (3) Dylan Dolezal, Linn-Mar; (5) Jack Pendergast, Cedar Rapids Prairie; Max Locher, Cedar Rapids Washington; Kolby Greiner, Iowa City West.

l Comments: (319) 368-8857; jeff.linder@thegazette.com

Give us feedback

We value your trust and work hard to provide fair, accurate coverage. If you have found an error or omission in our reporting, tell us here.

Or if you have a story idea we should look into? Tell us here.

Give us feedback

We value your trust and work hard to provide fair, accurate coverage. If you have found an error or omission in our reporting, tell us here.

Or if you have a story idea we should look into? Tell us here.