Prep Softball

2019 all-conference softball teams

Released so far: Mississippi Valley, River Valley, all-Metro

Iowa City High’s Ayana Lindsey shared MVC Mississippi Division player-of-the-year honors. (Liz Martin/The Gazette)
Iowa City High’s Ayana Lindsey shared MVC Mississippi Division player-of-the-year honors. (Liz Martin/The Gazette)

Updated all-conference softball teams: MVC, Rver Valley and all-Metro. Will continue to add other conferences’ honor teams as they are released.

MVC MISSISSIPPI DIVISION

First Team (*unanimous)

Pitchers — Ayana Lindsey, soph., Iowa City High; Payton Akers, sr., C.R. Prairie; Catcher — Carey Koenig, soph., Iowa City High; Infield — Ella Cook, soph., Iowa City High; Ella Link, jr., Western Dubuque; Kobie Blaha, sr., C.R. Prairie; Keera Ball, sr., C.R. Xavier; Outfield — *Olivia Richards, sr., C.R. Xavier; Sara Horsfield, soph., Western Dubuque; Sydney Fellows, jr., Iowa City High; Utility — Ava Bradley, jr., Dubuque Senior; Kya Loffswold, soph., C.R. Xavier.

Co-players of the year — Ball and Lindsey.

Coach of the year — Jeff Koenig, Iowa City High.

Second Team

Pitchers — Sydney Kennedy, soph., Western Dubuque; Cyrah Rasmussen, fr., Cedar Falls; Catcher — Jensyn Jones, fr., C.R. Prairie; Infield — Josie Card-Stocks, jr., Waterloo East; Kennedy Oleson, soph., C.R. Xavier; Grace Stockmaster, sr., C.R. Washington; Emma Link, soph., Dubuque Senior; Outfield — Cam Kauffman, sr., C.R. Xavier; Imani Busch, jr., Dubuque Senior; Briona Charipar, soph., C.R. Xavier; Utility — Brooke Bormann, jr., Iowa City High; Kenidi Adams, jr., Waterloo East.

Honorable Mention (Metro/I.C. only)

Keli Potter, jr., and Alexa Fredericks, sr., Iowa City High; Aly Dye, fr., and Janaya Dobbs, 8th, C.R. Washington; Makenna Moenk, sr., and Alexa Barnes, sr., C.R,. Prairie; Grace Zaugg, soph., and Mary Morrow, soph., C.R. Xavier.

MVC VALLEY DIVISION

First Team (*unanimous)

Pitchers — *Kaylin Kinney, jr., C.R. Kennedy; Jayme Scheck, soph., C.R. Kennedy; Catcher — Abby Spore, jr., C.R. Kennedy; Infield — *Katie Schaul, sr., Dubuque Hempstead; Alyssa Martin, jr., C.R. Kennedy; Kennedy Rentschler, jr., Linn-Mar; *Lindsey Culver, sr., C.R. Jefferson; Outfield — *Kaylee Donner, sr., C.R. Jefferson; Brylee Klosterman, jr., Iowa City Liberty; Carly Rima, sr., Linn-Mar; Utility — Brianna McPoland, soph., Waterloo West; Kayla LaPage, sr., Dubuque Hempstead.

Player of the year — Kinney.

Coach of the year — Maddison LeClere, C.R. Kennedy.

Second Team

Pitchers — Malarie Huseman, jr., Dubuque Hempstead; Anna Chapman, soph., Dubuque Wahlert; Catcher — Charli Patten, sr., Linn-Mar; Infield — Tiffany Jones, soph., Iowa City Liberty; Mary Krystofiak, jr., C.R. Kennedy; Kiahna Hill, jr., Iowa City West; Kaylie Springer, jr., Dubuque Hempstead; Outfield — Alex Smith, sr., C.R. Jefferson; Addie Parker, soph., C.R. Kennedy; Addy Alber, 8th, C.R. Kennedy; Utility — Lydia Ettema, 8th, Dubuque Hempstead; Rae Van Milligan, jr., Linn-Mar.

Honorable Mention (Metro/I.C. only)

Izzy Wright, jr., and Lizzy Dennis, jr., C.R. Kennedy; Kelsey Palmer, fr., and Hannah Markham, sr., C.R. Jefferson; Kara Maiers, soph., and Miranda Jones, Iowa City Liberty; Ciera Hansen, sr., and Allie Long, soph., Linn-Mar; Ryleigh Mulcahey, sr., and Liv Williams, soph., Iowa City West.

RIVER VALLEY

Elite Team

ARTICLE CONTINUES BELOW ADVERTISEMENT

Pitchers — Isabelle True, sr., West Liberty; Kamryn Meyer, sr., Durant; Katie Bracken, sr., Iowa City Regina; Catchers — Austyn Crees, jr., West Liberty; Madi Parson, sr., Camanche; Infield — Haylee Lehman, jr., West Liberty; Hannah Happ, sr., Durant; Tarah Wehde, jr., Camanche; Kortney Drake, sr., Wilton; Outfield — Macy Akers, sr., West Liberty; Ruby Kappeler, sr., Durant; Neveah Hildebrandt, soph., Northeast; Nikki Henson, soph., West Branch; Utility — Jessie Frasher, sr., Anamosa; Allie Poston, jr., Durant; Abby Stock, sr., Camanche; Whitney Clemens, sr., Cascade.

North Division Team

Pitchers — Kalli Minger, jr., Anamosa; Alexis Ehlers, soph., Northeast; Emily Watters, 8th, Anamosa; Catcher — Bree Mangelsen, jr., Northeast; Infield — Ellie Tallman, jr., Anamosa; Alyssa Barnhart, sr., North Cedar; Devin Simon, 8th, Cascade; Sydney Hansen, sr., Monticello; Outfield — Hanna Nissen, sr., Camanche; Mae Felton, sr., Cascade; Grace Lubben, soph., Anamosa; Makenna McDonald, jr., Northeast; Utility — Kassidie Galloway, jr., North Cedar; Morgan Kremer, sr., Cascade; Claire Abbott, jr., Northeast; Alexa Jess, sr., Anamosa; Tori McDonald, soph., Monticello.

Coach of the year — Brad Holub, Anamosa.

South Division Team

Pitchers — Janey Gingerich, soph., West Liberty; Jenna Lawson, sr., Durant; Cassidy O’Rourke, sr., Mid-Prairie; Catchers — Emily Coss, soph., Wilton; Laken Hermiston, sr., Tipton; Infield — Finley Hall, 8th, West Liberty; Kylie Schult, fr., Durant; Annie Gahan, soph., Iowa City Regina; Georgia Nisley, jr., Mid-Prairie; Outfield — Jess Hunter, sr., Iowa City Regina; Kira Schult, jr., Durant; Payton Ganzer, fr., Wilton; Rylee Vercande, fr., Mid-Prairie; Utility — Chloe Wells, soph., Wilton; Mallory Lange, fr., Wilton; Abbi Patterson, jr., Mid-Prairie; Mackenzie Heise, jr., West Branch.

Coach of the year — Chad Libby, West Liberty.

ALL-METRO

First Team (*unanimous)

*Kaylin Kinney, jr., C.R. Kennedy; *Lindsey Culver, sr., C.R. Jefferson; *Kaylee Donner, sr., C.R. Jefferson; *Keera Ball, sr., C.R. Xavier; Jayme Scheck, soph., C.R. Kennedy; Abby Spore, jr., C.R. Kennedy; Alexis Barden, fr., C.R. Prairie; Kya Loffswold, soph., C.R. Xavier; Olivia Richards, sr., C.R. Xavier; Sydney Nielsen, sr., Marion; Kennedy Rentschler, jr., Linn-Mar; Carly Rima, sr., Linn-Mar; Payton Akers, sr., C.R. Prairie.

Player of the year — Culver.

Coach of the year — Maddison LeClere, C.R. Kennedy.

Second Team

Addie Parker, soph., C.R. Kennedy; Jensyn Jones, fr., C.R. Prairie; Amaya Snyder, soph., C.R. Prairie; Grace Stockmaster, sr., C.R. Washington; Charli Patten, sr., Linn-Mar; Makenna Moenk, sr., C.R. Prairie; Alex Smith, sr., C.R. Jefferson; Hannah Markham, sr., C.R. Jefferson; Kennedy Oleson, soph., C.R. Xavier; Cloee Kraft, jr., Marion; Ciera Hansen, sr., Linn-Mar.

Honorable Mention

Kelsey Palmer, fr., and Aliyah Walker, soph., C.R. Jefferson; Kobie Blaha, sr., and Alexa Barnes, sr., C.R. Prairie; Alyssa Martin, jr., and Izzy Wright, jr., C.R. Kennedy; Jenae Marshall, sr., and Cam Kauffman, sr., C.R. Xavier; Megan Kessens, soph., and Jaz Grosskreutz, fr., Marion; Rae Van Milligan, jr., and Allie Long, soph., Linn-Mar; Janaya Dobbs, 8th, and Aly Dye, fr., C.R. Washington.

l Comments: (319) 368-8857; jeff.linder@thegazette.com

Give us feedback

We value your trust and work hard to provide fair, accurate coverage. If you have found an error or omission in our reporting, tell us here.

Or if you have a story idea we should look into? Tell us here.

Give us feedback

We value your trust and work hard to provide fair, accurate coverage. If you have found an error or omission in our reporting, tell us here.

Or if you have a story idea we should look into? Tell us here.