Prep Football

Iowa high school football rankings: 4 teams conclude wire-to-wire runs at No. 1

Western Dubuque, Waukon, West Hancock, Don Bosco go through regular season in top spots

A group of Western Dubuque defenders close in on Cedar Rapids Xavier's Jack Lux (36) in the first half of their prep football game at Western Dubuque in Epworth on Friday, Oct. 11, 2019. (Liz Martin/The Gazette)
A group of Western Dubuque defenders close in on Cedar Rapids Xavier's Jack Lux (36) in the first half of their prep football game at Western Dubuque in Epworth on Friday, Oct. 11, 2019. (Liz Martin/The Gazette)

Four teams have completed wire-to-wire regular-season runs atop the Gazette/KGYM Iowa high school football poll.

The final list was released Monday afternoon. Western Dubuque (Class 3A), Waukon (2A), West Hancock (Class A) and Don Bosco (8-Player) have been on top of their respective classes all season long.

Western Dubuque, Waukon and West Hancock are unanimous No. 1s by the panel of seven voters.

West Des Moines Valley earned six first-place votes in Class 4A. The Tigers have been top-ranked in 4A since knocking off West Des Moines Dowling — the six-time defending state champion — in Week 2.

Dowling and Cedar Falls share the No. 2 slot; Ankeny Centennial is No. 4; Cedar Rapids Kennedy is No. 5.

The 3A state runner-up last year, Western Dubuque has been on top of that class all season, and has been unanimous since ending Cedar Rapids Xavier’s 32-game winning streak, 20-14, in Week 7. Xavier climbed one spot to No. 2 this week and is followed by Solon, North Scott and Independence.

Xavier travels to North Scott for a first-round playoff game Friday.

» Brackets: 2019 playoff pairings for all 6 classes

The top three — Waukon, Clear Lake and Algona — are unchanged this week in 2A. Ida Grove OABCIG and Waterloo Columbus climb a rung apiece to fourth and fifth after OABCIG beat Greene County last Friday.

ARTICLE CONTINUES BELOW ADVERTISEMENT

Class 1A is the deepest of the six classes. Dike-New Hartford strengthened its hold on No. 1 after whipping Iowa City Regina, 42-10. The Wolverines are one of five 1A teams that finished 9-0. Van Meter, West Branch, South Central Calhoun and West Sioux round out the top five.

Change was minimal this week in Class A. West Hancock, Saint Ansgar, North Tama and MFL MarMac are the top four, with Earlham and Grundy Center sharing the No. 5 spot.

Don Bosco is followed in 8-Player by Remsen St. Mary’s, Turkey Valley, Audubon and Coon Rapids-Bayard.

Class 4A

1.

West Des Moines Valley

9-0, 69 points (6 No. 1 votes)

Last week: No. 1 | Beat Des Moines North, 92-0
First round: vs. Indianola
 
2.

Cedar Falls

9-0, 60 points (1 No. 1 vote)

Last week: No. 2 | Beat No. 10 Cedar Rapids Prairie, 56-42
First round: vs. Dubuque Senior
 
2.

West Des Moines Dowling

8-1, 60 points

Last week: No. 2 | Beat Sioux City North, 77-0
First round: vs. Des Moines Roosevelt
 
4.

Ankeny Centennial

8-1, 48 points

Last week: No. 4 | Beat Sioux City West, 63-14
First round: vs. Urbandale
 
5.

Cedar Rapids Kennedy

8-1, 40 points

ARTICLE CONTINUES BELOW ADVERTISEMENT

Last week: No. 5 | Beat Burlington, 56-0
First round: vs. Fort Dodge
 
6.

Southeast Polk

7-2, 32 points

Last week: No. 6 | Beat Des Moines Roosevelt, 38-0
First round: vs. No. 8 Ankeny
 
7.

Bettendorf

7-2, 28 points

Last week: No. 7 | Beat Davenport Central, 55-20
First round: at Linn-Mar
 
8.

Ankeny

6-2, 23 points

Last week: No. 8 | Beat Sioux City East, 45-7
First round: at No. 6 Southeast Polk
 
9.

Waukee

6-3, 18 points

Last week: No. 9 | Beat Johnston, 40-17
First round: vs. No. 10 Cedar Rapids Prairie
 
10.

Cedar Rapids Prairie

6-3, 6 points

Last week: No. 10 | Lost to No. 2 Cedar Falls, 56-42
First round: at No. 9 Waukee
 

 

Dropped out: none

Others receiving votes: Fort Dodge 1

 

Class 3A

1.

Western Dubuque

9-0, 70 points (7 No. 1 votes)

Last week: No. 1 | Beat Maquoketa, 49-13
First round: vs. No. 10 Washington
 
2.

Cedar Rapids Xavier

8-1, 58 points

ARTICLE CONTINUES BELOW ADVERTISEMENT

Last week: No. 3 | Beat Marion, 52-14
First round: at No. 4 North Scott
 
3.

Solon

9-0, 57 points

Last week: No. 2 | Beat Fairfield, 54-6
First round: vs. Iowa City Liberty
 
4.

North Scott

8-1, 45 points

Last week: No. 4 | Beat Davenport Assumption, 21-0
First round: vs. No. 2 Cedar Rapids Xavier
 
5.

Independence

9-0, 40 points

Last week: No. 5 | Beat Decorah, 28-21
First round: at Pella
 
6.

Sergeant Bluff-Luton

8-1, 33 points

Last week: No. 6 | Beat Storm Lake, 41-8
First round: vs. Carlisle
 
7.

Lewis Central

8-1, 27 points

Last week: No. 7 | Beat Adel ADM, 28-7
First round: vs. Oskaloosa
 
8.

Dallas Center-Grimes

8-1, 23 points

Last week: No. 8 | Beat Carroll, 14-7
First round: vs. Harlan
 
9.

Norwalk

8-1, 20 points

Last week: No. 9 | Beat Gilbert, 38-6
First round: vs. Glenwood
 
10.

Washington

7-2, 7 points

ARTICLE CONTINUES BELOW ADVERTISEMENT

Last week: No. 10 | Beat Mount Pleasant, 64-61
First round: at No. 1 Western Dubuque
 

 

Dropped out: none

Others receiving votes: Glenwood 2, Harlan 2, Carlisle 1

 

Class 2A

1.

Waukon

9-0, 70 points (7 No. 1 votes)

Last week: No. 1 | Beat North Fayette Valley, 56-36
First round: vs. Tipton
 
2.

Clear Lake

9-0, 62 points

Last week: No. 2 | Beat Iowa Falls-Alden, 28-7
First round: vs. Spirit Lake
 
3.

Algona

9-0, 56 points

Last week: No. 3 | Beat Southeast Valley, 43-0
First round: vs. Central Lyon/George-Little Rock
 
4.

Ida Grove OABCIG

9-0, 48 points

Last week: No. 5 | Beat No. 4 Greene County, 35-13
First round: vs. West Marshall
 
5.

Waterloo Columbus

8-1, 44 points

Last week: No. 6 | Beat Monticello, 34-21
First round: at No. 9 Williamsburg
 
6.

Benton Community

8-1, 29 points

Last week: No. 7 | Beat Vinton-Shellsburg, 31-28
First round: vs. No. 10 Monroe PCM
 
7.

Greene County

8-1, 29 points

ARTICLE CONTINUES BELOW ADVERTISEMENT

Last week: No. 4 | Lost to No. 5 Ida Grove OABCIG, 35-13
First round: at No. 8 Des Moines Christian
 
8.

Des Moines Christian

8-1, 20 points

Last week: No. 8 | Beat Saydel, 55-0
First round: vs. No. 7 Greene County
 
9.

Williamsburg

6-3, 13 points

Last week: No. 9 | Beat Eddyville EBF 54-0
First round: vs. No. 5 Waterloo Columbus
 
10.

Monroe PCM

7-2, 5 points

Last week: NR | Beat Centerville, 46-6
First round: at No. 6 Benton Community
 
10.

Nevada

7-2, 5 points

Last week: No. 10 | Beat Roland-Story, 27-14
First round: Did not qualify
 

 

Dropped out: West Marshall (10)

Others receiving votes: West Marshall 3, Spirit Lake 1

 

Class 1A

1.

Dike-New Hartford

9-0, 69 points (6 No. 1 votes)

Last week: No. 1 | Beat No. 10 Iowa City Regina, 42-10
First round: vs. Panorama
 
2.

Van Meter

9-0, 60 points

Last week: No. 2 | Beat Clarinda, 49-7
First round: vs. Pella Christian
 
3.

West Branch

9-0, 48 points (1 No. 1 vote)

ADVERTISEMENT

Last week: No. 4 | Beat Dyersville Beckman, 44-20
First round: vs. North Linn
 
4.

South Central Calhoun

9-0, 46 points

Last week: No. 5 | Beat Pocahontas Area, 34-0
First round: vs. Mount Ayr
 
5.

West Sioux

8-1, 43 points

Last week: No. 6 | Beat Emmetsburg, 41-19
First round: vs. No. 9 Underwood
 
6.

Treynor

9-0, 37 points

Last week: No. 7 | Beat Cherokee, 67-0
First round: vs. No. 8 Western Christian
 
6.

West Lyon

8-1, 37 points

Last week: No. 8 | Beat No. 3 Western Christian, 35-0
First round: at Osage
 
8.

Western Christian

8-1, 21 points

Last week: No. 3 | Lost to No. 8 West Lyon, 35-0
First round: at No. 6 Treynor
 
9.

Underwood

8-1, 10 points

Last week: NR | Beat Missouri Valley, 42-16
First round: at No. 5 West Sioux
 
10.

Mediapolis

8-1, 8 points

Last week: NR | Beat No. 9 Sigourney-Keota, 28-6
First round: vs. Iowa City Regina
 

 

Dropped out: Sigourney-Keota (9), Iowa City Regina (10)

Others receiving votes: Panorama 3, Iowa City Regina, 2, Sigourney-Keota 1

 

ADVERTISEMENT

Class A

1.

West Hancock

9-0, 70 points (7 No. 1 votes)

Last week: No. 1 | Beat Belmond-Klemme, 55-7
First round: vs. IKM-Manning
 
2.

Saint Ansgar

9-0, 61 points

Last week: No. 2 | Beat Central Springs, 42-0
First round: vs. No. 9 Edgewood-Colesburg
 
3.

North Tama

9-0, 58 points

Last week: No. 3 | Beat Conrad BCLUW, 57-12
First round: vs. Central Decatur
 
4.

MFL MarMac

9-0, 46 points

Last week: No. 4 | Beat Alburnett, 49-8
First round: vs. South Winneshiek
 
5.

Earlham

8-1, 39 points

Last week: No. 6 | Beat Nodaway Valley, 55-25
First round: vs. No. 10 BGM
 
5.

Grundy Center

8-1, 39 points

Last week: No. 5 | Beat Wapsie Valley, 17-14 (OT)
First round: at Belle Plaine
 
7.

Woodbury Central

8-1, 27 points

Last week: No. 7 | Beat West Monona, 28-6
First round: vs. Westwood
 
8.

South O'Brien

8-1, 18 points

ADVERTISEMENT

Last week: No. 9 | Beat No. 8 Hinton, 22-12
First round: vs. Tri-Center
 
9.

Edgewood-Colesburg

7-2, 12 points

Last week: No. 10 | Beat Clayton Ridge, 33-6
First round: at No. 2 Saint Ansgar
 
10.

BGM

8-1, 8 points

Last week: NR | Beat Cardinal, 41-0
First round: at No. 5 Earlham
 

 

Dropped out: Hinton (8)

Others receiving votes: Westwood 3, South Winneshiek 2, Belle Plaine 1, Hinton 1

 

8-Player

1.

Don Bosco

9-0, 69 points (6 No. 1 votes)

Last week: No. 1 | Beat Riceville, 73-18
First round: vs. New London
 
2.

Remsen St. Mary's

9-0, 61 points (1 No. 1 vote)

Last week: No. 2 | Beat Siouxland Christian, 1-0 (forfeit)
First round: vs. East Mills
 
3.

Turkey Valley

9-0, 55 points

Last week: No. 3 | Beat Elkader Central, 72-0
First round: vs. Rockford
 
4.

Audubon

9-1, 53 points

Last week: No. 4 | Beat No. 8 Anita CAM, 19-16
First round: vs. No. 7 Harris-Lake Park
 
5.

Coon Rapids-Bayard

8-1, 37 points

ADVERTISEMENT

Last week: No. 5 | Beat Exira-EHK, 42-7
First round: at No. 6 Fremont-Mills
 
6.

Fremont-Mills

6-1, 34 points

Last week: No. 6 | Beat Stanton-Essex, 44-6
First round: vs. No. 5 Coon Rapids-Bayard
 
7.

Harris-Lake Park

8-1, 28 points

Last week: No. 7 | Beat Kingsley-Pierson, 35-0
First round: at No. 4 Audubon
 
8.

Easton Valley

8-1, 23 points

Last week: No. 9 | Beat West Central, 73-6
First round: vs. Gladbrook-Reinbeck
 
9.

Anita CAM

7-2, 11 points

Last week: No. 8 | Lost to No. 4 Audubon, 19-16
First round: at No. 10 Lamoni
 
10.

Lamoni

8-1, 8 points

Last week: No. 10 | Beat Southeast Warren, 50-21
First round: vs. No. 9 Anita CAM
 

 

Dropped out: Gladbrook-Reinbeck (10)

Others receiving votes: Gladbrook-Reinbeck 6

Give us feedback

We value your trust and work hard to provide fair, accurate coverage. If you have found an error or omission in our reporting, tell us here.

Or if you have a story idea we should look into? Tell us here.

Give us feedback

We value your trust and work hard to provide fair, accurate coverage. If you have found an error or omission in our reporting, tell us here.

Or if you have a story idea we should look into? Tell us here.