Kennedy Hurlbert, Baylee Gabrielson shine for Somersaults Gymnastics

Youth notebook: CRAG, Moser gymnasts capture gold

Baylee Gabrielson of Somersaults Gymnastics shows off her medal haul from the Rosie the Riveter Gymnastics Challenge. (Somersaults Gymnastics)
Baylee Gabrielson of Somersaults Gymnastics shows off her medal haul from the Rosie the Riveter Gymnastics Challenge. (Somersaults Gymnastics)

Kennedy Hurlbert of Somersaults Gymnastics won the vault, bars, beam and all around in the Xcel Bronze division at the Rosie the Riveter Gymnastics Challenge in Rockford, Ill.

Teammate Baylee Gabrielson won the bars, floor exercise and all around in Gold.

Other Somersaults winners were Ava Christeensen (beam) in Gold, and Paige Hacke (bars) and Grace Prull (vault) in Platinum.

Top three placewinners were Addyson Sobaski and Paige McClintock in Bronze, Carly Cronbaugh, Bentey Rust and Audra Peterson in Silver, Emma York, Tierney Hill, Maya Carrizales and Annie Haars in Gold, and Bailey Davis in Platinum.

The Somersaults Bronze, Silver and Platinum teams won first place and the Gold team was second.


Lauren Fruehling of the Cedar Rapids Association of Gymnastics won the Level 9 balance beam at the Meet Me in St. Louis meet last weekend.

Teammates Autumn Poston placed second in the beam and floor exercise in Level 7 and Anna Weaver was second in the Level 7 vault.


Twenty-eight members of the Moser School of Dance and Gymnastic recently team won titles at the USTA Power Tumbling meet in Marshalltown. There were around 320 athletes from 18 teams at the meet.

Moser winners were Carter Phillips, Reagan Dolan, Katelin Ante, Jayce Grennan, Kaydence Ahart, Logan Bevans, Kyle Peck, Kylie Belinsky, Megan Pierschbacher, Alyssa Sadewasser, Emma Fisher, Kylee McElmeel, Elyse Konrardy, Memphis Peyton, Madison O’Hea, Kallyn Henney, Destiny Wall, Grace Anton, Ella Krivanek, Aaliyah Rosenthal, Julia Kuennen, Madilyn Payne, Ava Seevell, Brody Ries, Malin Phelps, Lainey Payne, Tucker Erickson and Whitney Long.


Annie Gulick was a runner-up, along with Memphis Voelker, Cheyenne Varner, Brooklin Ante, Claire Jaeger, Mikya Britton, Rachel Everman, Carley Hillebrand, Isabella Barrett, Isabel Markham, Grace Funke, Elizabeth Recker, Madelyn Troester, Autumn Domeyer, Kaley Polfer, Brynn Burlage, Madelyn Bockenstedt, Gracyn Fangman, Hayleigh Thomas, Ella Digmann, Vivian Clar, Ella Frieden, Kaia Engelhardt, Laura Pierschbacher, Carlie Bergan, Adalyn Fette and Hadlee Erickson.

Third-place finishers were Makayla Gasper, Madelyn Schmitz, Gabrielle Guilford, Ava Nolan, Madeline Marting, Claire Wiese, Kennedi Bevans, Maddesyn Demmer, Savanna Lehman, Aubrey Wilson, Rylee Crubel, Hannah Seevell, Gracie Hillebrand, Kaleah Belinsky, Harmony Hoveland, Abigayle Johnson, Keyra Thomas, Makenna Payne, Avery Fette, Piper McGrath, Mackenzie Bries and Hannabelle Erickson.



Give us feedback

Have you found an error or omission in our reporting? Tell us here.

Do you have a story idea we should look into? Tell us here.