Prep Soccer

Cedar Rapids Washington's Andrew Hammer repeats as MVC boys' soccer athlete of year

Washington senior defender a three-time first team honoree

Washington’s Andrew Hammer (20) controls the ball under pressure from West’s Ahmed Abdalla (11) in the first half at a high school boys’ soccer game with Cedar Rapids Washington at Iowa City West High School in Iowa City on Tuesday, May 15, 2018. West won the game, 2-0. (Rebecca F. Miller/The Gazette)
Washington’s Andrew Hammer (20) controls the ball under pressure from West’s Ahmed Abdalla (11) in the first half at a high school boys’ soccer game with Cedar Rapids Washington at Iowa City West High School in Iowa City on Tuesday, May 15, 2018. West won the game, 2-0. (Rebecca F. Miller/The Gazette)
/

Cedar Rapids Washington senior defender Andrew Hammer — a first team all-state selection in 2017 — was named Mississippi Valley Conference Athlete of the Year in the Valley Division for the second year in a row. Iowa City West junior Gada Ambo was named MVC Athlete of the Year in the Mississippi Division.

Here are the rest of the members of the 2018 Mississippi Valley Conference all-conference team.

Mississippi Division first team

Gada Ambo, (Iowa City West), jr.

Micah Frisbie, (Iowa City West), so.

Harry Zielinski, (Iowa City West), sr.

Joseph Kuehn, (Iowa City West), jr.

Thomas Bean, (Cedar Rapids Xavier), sr.

Andrija Mijatovic, (Cedar Rapids Xavier), jr.

Danny Peak, (Linn-Mar), sr.

Grant Wagner, (Linn-Mar), sr.

Trenton Dodds, (Dubuque Wahlert), jr.

Jared Block, (Dubuque Wahlert), jr.

Vidal Rubio, (Waterloo West), sr.

Adijan Muhamedagic, (Waterloo West), sr.

Cody Christoffersen, (Cedar Rapids Jefferson), sr.

Tim Ratchford, (Cedar Rapids Jefferson), sr.

Mississippi Division Second Team

Ahmed Abdalla, (Iowa City West), sr.

Brody Schilling, (Iowa City West), so.

Patrick Shirazi, (Iowa City West), sr.

Tomas Sanchez, (Iowa City West), so.

Will Hanigan, (Cedar Rapids Xavier), sr.

Tyler Steffensmeier, (Cedar Rapids Xavier), sr.

Patrick Talley, (Linn-Mar), sr.

Slava Boehm, (Linn-Mar), so.

Nathan Donovan, (Dubuque Wahlert), fr.

Zach Berning, (Dubuque Wahlert), jr.

Edvin Rizvic, (Waterloo West), jr.

Blaze Bouzek, (Cedar Rapids Jefferson), jr.

Admir Velic, (Waterloo East), sr.

Mississippi Division Honorable Mention

Metro/Iowa City only

Nelson Diaz, (Cedar Rapids Jefferson), so.

David Mugemuzi, (Cedar Rapids Jefferson), so.

Kristijan Smolcic, (Cedar Rapids Xavier), jr.

Justin Schneider, (Cedar Rapids Xavier), sr.

Coleson Krupp, (Iowa City West), jr.

Zachary Albright, (Iowa City West), jr.

Koby Wesselink, (Linn-Mar), sr.

Ethan Fish, (Linn-Mar), jr.

Mississippi Division All-Academic

Metro/Iowa City only

Cristian Calderon, (Cedar Rapids Jefferson), sr.

Cody Christoffersen, (Cedar Rapids Jefferson), sr.

Brandon Serovy, (Cedar Rapids Xavier) sr.

Gabe Nielsen, (Cedar Rapids Xavier), sr.

Anthony Shirazi, (Iowa City West), sr.

Patrick Shirazi, (Iowa City West), sr.

Koby Wesselink, (Linn-Mar), sr.

Austin Cochrane, (Linn-Mar), sr.

Athlete of the year Gada Ambo (Iowa City West) jr.

Coach of the year Brad Stiles (Iowa City West)

Co-keeper of the year Cameron Haugen, (Dubuque Wahlert), jr.; Seth Lukefar, (Linn-Mar), jr.

ARTICLE CONTINUES BELOW ADVERTISEMENT

Valley Division First team

Mateaus Lewis, (Cedar Rapids Prairie), jr.

Boston Riley, (Cedar Rapids Prairie), sr.

Caleb Halleran, (Cedar Rapids Prairie), jr.

Adam Engelbrecht, (Iowa City High), so.

Jackson Meyer, Iowa City High), sr.

John Clark, (Iowa City High), sr.

Andrew Hammer, (Cedar Rapids Washington), sr.

Keaton Woods, (Cedar Rapids Washington), jr.

Grant Knutson, (Cedar Rapids Washington), jr.

Alan Kim, (Cedar Rapids Kennedy), so.

Alex Stone, (Cedar Rapids Kennedy), sr.

Chimzim Ogbondah, (Cedar Falls), sr.

Harrison Hall, (Cedar Falls), jr.

Carsen Bellis, (Dubuque Senior), sr.

Valley Division Second team

Jayce Smith, (Cedar Rapids Prairie), jr.

Andrew Russell, (Cedar Rapids Prairie), jr.

Abdi Abdi, (Cedar Rapids Prairie), sr.

Jonah Dancer, (Iowa City High), sr.

Amani Sila, (Iowa City High), sr.

Merci Ngiriweneza (Cedar Rapids Washington), so.

Rami Scheetz, (Cedar Rapids Washington), jr.

Yusef Igram, (Cedar Rapids Kennedy), sr.

Curtis Ratzer, (Cedar Rapids Kennedy), so.

Benny Bundi, (Cedar Falls), jr.

Oskar Brocka, (Cedar Falls), jr.;

Benedict Schultz, (Dubuque Senior), sr.

Matt Williams, (Dubuque Hempstead), jr.

Valley Division Honorable Mention

Metro/Iowa City only

Ammar Abu-Halawa, (Cedar Rapids Kennedy), sr.

Holden DeVore, (Cedar Rapids Kennedy), so.

Nolan Schulte, (Cedar Rapids Prairie), sr.

Matt Walter, (Cedar Rapids Prairie), sr.

Bennett Cooper, (Cedar Rapids Washington), jr.

Anders Bergstrom, (Cedar Rapids Washington), fr.

Ethan teDuits, (Iowa City High), sr.

Hunter teDuits, (Iowa City High), sr.

Valley Division All-Academic

Metro/Iowa City only

Ammar Abu-Halawa, (Cedar Rapids Kennedy), sr.

Kellan Hulet, (Cedar Rapids Kennedy), sr.

Colin Conrad, (Cedar Rapids Prairie), sr.

Matthew Walter, (Cedar Rapids Prairie), sr.

Nathaniel Burke, (Cedar Rapids Washington), sr.

Andrew Hammer, (Cedar Rapids Washington), sr.

Ethan teDuits, (Iowa City High) sr.

John Clark, (Iowa City High), sr.

Jackson Meyer, (Iowa City High) sr.

Athlete of the yearAndrew Hammer (Cedar Rapids Washington) sr.

Coach of the year Curt Lewis (Cedar Rapids Prairie)

Keeper of the year Chase Harrison (Cedar Rapids Prairie)

l Comments: douglas.miles@thegazette.com

Give us feedback

We value your trust and work hard to provide fair, accurate coverage. If you have found an error or omission in our reporting, tell us here.

Or if you have a story idea we should look into? Tell us here.

CONTINUE READING

Give us feedback

We value your trust and work hard to provide fair, accurate coverage. If you have found an error or omission in our reporting, tell us here.

Or if you have a story idea we should look into? Tell us here.