Like what you're reading?

We make it easy to stay connected:

to our email newsletters
Download our free apps

Prep football Week 2: How The Gazette's ranked teams fared

Washington wins top-10 battle at Kingston Stadium

  • Photo
Gazette staff

CLASS 4A

No. 1 West Des Moines Valley beat Waukee, 34-7

No. 2 West Des Moines Dowling beat Urbandale, 37-17

No. 3 Cedar Rapids Washington beat No. 9 Cedar Rapids Kennedy, 21-0

No. 4 Muscatine lost to Iowa City West, 31-27

No. 5 Ankeny lost to No. 6 Ankeny Centennial, 31-18

No. 6 Ankeny Centennial beat No. 5 Ankeny, 31-18

No. 7 Lewis Central beat Council Bluffs Abraham Lincoln, 48-7

No. 8 Pleasant Valley lost to No. 10 Iowa City High, 19-17

No. 9 Cedar Rapids Kennedy lost to No. 3 Cedar Rapids Washington, 21-0

No. 10 Iowa City High beat No. 8 Pleasant Valley, 19-17

No. 10 Johnston beat Southeast Polk, 20-17

 

CLASS 3A

No. 1 Norwalk beat Winterset, 56-23

No. 2 Cedar Rapids Xavier beat Linn-Mar, 45-17

No. 3 Pella beat No. 9 Dallas Center-Grimes, 35-13

No. 4 Creston/Orient-Macksburg beat Clarinda, 48-0

No. 5 Washington beat 2A No. 8 Mid-Prairie, 49-14

No. 6 Carroll beat No. 8 Sioux City Heelan, 23-20

No. 7 Glenwood beat Council Bluffs Thomas Jefferson, 40-6

No. 8 Sioux City Heelan lost to No. 6 Carroll, 23-20

No. 9 Dallas Center-Grimes lost to No. 3 Pella, 35-13

No. 9 Solon lost to No. 1 Iowa City Regina, 34-0

 

CLASS 2A

No. 1 North Fayette Valley beat Waverly-Shell Rock, 14-3

No. 2 Mount Vernon lost to West Delaware, 46-20

No. 3 Boyden-Hull/Rock Valley lost to 1A No. 9 West Lyon, 20-19 (OT)

No. 4 Union beat Vinton-Shellsburg, 50-0

No. 5 Aplington-Parkersburg lost to Iowa Falls-Alden, 36-6

No. 6 Dike-New Hartford lost to A No. 3 Gladbrook-Reinbeck, 17-14

No. 6 Waukon lost to New Hampton, 21-20

No. 8 Dyersville Beckman lost to Western Dubuque, 28-17

No. 8 Mid-Prairie lost to 3A No. 5 Washington, 49-14

No. 10 Carroll Kuemper lost to A No. 7 Council Bluffs St. Albert, 21-13

 

CLASS 1A

No. 1 Iowa City Regina beat 3A No. 9 Solon, 34-0

No. 2 West Branch lost to West Burlington/Notre Dame, 27-18

No. 3 Pella Christian beat Albia, 62-0

No. 4 Hinton beat Woodbury Central, 30-7

No. 5 Denver beat Wapsie Valley, 16-7

No. 6 Madrid beat Earlham, 39-28

No. 7 Van Meter beat Woodward-Granger, 52-0

No. 8 Western Christian beat A No. 6 Akron-Westfield, 41-15

No. 9 West Lyon beat 2A No. 3 Boyden-Hull/Rock Valley, 20-19 (OT)

No. 10 Jesup lost to North Linn, 28-6

 

CLASS A

No. 1 Algona Garrigan beat Southeast Valley, 41-28

No. 2 Saint Ansgar beat South Winneshiek, 30-20

No. 3 Gladbrook-Reinbeck beat 2A No. 6 Dike-New Hartford, 17-14

No. 4 Montezuma lost to Monroe PCM, 34-12

No. 5 West Sioux beat Hartley HMS, 41-13

No. 6 Akron-Westfield lost to 1A No. 8 Western Christian, 41-15

No. 7 Council Bluffs St. Albert beat 2A No. 10 Carroll Kuemper, 21-13

No. 8 Lisbon beat North Cedar, 35-0

No. 9 West Hancock beat Belmond-Klemme, 43-13

No. 10 Lynnville-Sully beat BGM, 20-12

 

8-PLAYER

No. 1 Don Bosco beat Iowa Valley, 64-16

No. 2 Audubon beat Anita CAM, 67-24

No. 3 Fremont-Mills beat Stanton, 43-6

No. 4 Coon Rapids-Bayard beat Colo-Nesco, 59-34

No. 5 Elkader Central lost to Midland, 42-34

No. 6 Ruthven GTRA beat Northwood-Kensett, 38-14

No. 7 Lone Tree beat HLV, 55-8

No. 8 Bedford beat No. 8 Exira-EHK, 40-6

No. 8 Exira-EHK lost to No. 8 Bedford, 40-6

No. 10 Turkey Valley beat West Central, 48-8

Give us feedback

Have you found an error or omission in our reporting? Tell us here.
Do you have a story idea we should look into? Tell us here.